Dolar (USD)
15.9483
Euro (EUR)
17.0096
Gram Altın
953.37
BIST 100
2389.14
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

10 Nisan 2021

Ramazan geldi hoş geldi

Zor ve zahmetli bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde manevi dinamiklerimizi çelik gibi kuvvetlendirecek olan sayılı günler Salı günü başlıyor. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda korona belasının gölgesinde karşılıyoruz Ramazanı.

Rahmeti, mağfireti ve bereketi ile geldiğinden olsa gerek uzun süre açlığa, susuzluğa rağmen içimizde tarifinde zorlandığımız güzel duyguları bir kez daha doya doya bir ay boyunca yaşayacağız inşallah.

Tok insan açlık duygusunu bu ayda tadıyor. Bedenini zararlı alışkanlıklarla kirletmiş bir insan, gün boyu, hatta bazen bir ay boyu sigara, alkol hatta uyuşturucu almadan rahat yaşayabiliyor. Biz hekimler hala bunun sırrına vakıf değiliz.

Bir yıl boyunca kirlettiğimiz doku ve organlarımızı sayılı günlerde yıkayarak maddi ve manevi olarak temizlemenin etkisini oruç tutanların yüzünden okumak mümkün. Yüz kaslarımızdaki gerilim ve stres azaldığı için daha mütebessim daha güven veren bir beden diline sahip oluyoruz.

 Tüm bu başarılar aciz ve iradesi zayıf insanın bu aya mahsus olarak kazandığı sabır silahından kaynaklı.   Sabır silahı sanki bu aya mahsus olarak fonksiyon icra eden manevi bir kalkan. Çünkü başka zamanlarda çoğunlukla iş görmez.

  Ramazan ayına mahsus sağlığımızla ilgili sırları anlamak ve anlatmak kolay değil.  Oruç kalkanı ile sadece maddi bedenimiz temizlenmez. Manevi olarak üzerimizde bulunan kirlerde arınır. Hoşgörü, tevekkül, diğerkâmlık, işar, acizlik, sabır, verme hazzı gibi birçok temizlik malzemesi bir ay boyu temizleriz tüm kirlerimizi.

Açlık, susuzluk, yeme gibi dürtülerimiz sabır silahı ile tedavi edilir. Stres gerilim üreten hücreler ramazan ikliminde muhabbet hoşgörü ve fedakârlık üretmeye başlar. Midemiz karaciğerimiz istirahat etme fırsatını bulur.  

Ramazan ikliminde kilo almamak için yeme dürtülerimizin dizginini elimizde tutmamız gerekiyor. Yoksa insan farkında olmadan bayrama 3-5 kilo fazla ile girebilir. Yeme alışkanlığındaki değişime hücrelerimiz alışana kadar yemede içmede ölçülü olmalıyız.

Tembellik uyku düzensizliği ve hareketsizlik gibi bu aya mahsus yapılan yanlışlarda kilo almamızın fitilini ateşleyebilir. Beyaz undan yapılmış pideler yağlı beyaz şekerli tatlılar ve açlığın uyardığı iştah ile oturulan zengin ramazan sofraları biz farkına varana kadar bizi şişmanlatabilir.

  Aman dikkat dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım. Bu güzel günleri maddi ve manevi kazançlarımız için birer fırsat olarak değerlendirmeye ne dersiniz?


Emir alanların emirleri kim?

Geçtiğimiz hafta boyu tartıştığımız malum gece bildirisi ile ilgili her kafan bir avaz çıka dursun savcılarımızın tutuklananlar için alma ihtiyacı hissettiği ek süre durumun sanılandan daha vahim olduğunu düşünmeme sebep oldu.

Gerçekten yaşını başını almış sırca köşklerinde bir eller yağda diğer elleri balda olan bu dedeler durup dururken düğün değil bayram değil milleti niçin öpmek istedi dersiniz? Yoksa Bidon kafanın geçtiğimiz yıllarda sarf ettiği dış müdahalenin fitilini ateşlemeleri emirine istinaden mi bu densizliği her türlü sonuca katlanarak yaptılar.

Soruşturmanın çok yönlü yapılıyor olduğunu düşünüyorum. Verecekleri karar bu yönden çok önemli. Savcılığa davet edildikleri halde gelme lütfunda bulunmayan demokrasiye ve hukuka bağlı emirallerimiz bu makaleyi yazdığım saate kadar henüz ifade vermek için teşrif etmemişlerdi.

Sanırım niyetleri de pek yok gibi.

Devlet görevini yapıp tutuklamaya kalksa ki, inatları devam ederse öyle olacak. Alın size bir başka Gergerlioğlu tablosu.

Hatırlıyorsunuz o olayı. Devlet gel teslim ol ve cezanı çek dedi ve süre verdi. Süre doldu hazretten tık yok. Devlet görevini yaptı ve gitti evinden aldı almasına da olanlar da işte tam burada oldu.

Senaryoyu yazanlar figüranları ile oyuna başladılar. Malum zatta tam bir film yıldızı gibi oyununu oynadı. Yok abdest alıyormuş yok namaza duracakmış mış mış mış…

Dillerde pelensenk olan birde sarı general var. Bunun üzerinden de bir şeyler döndürülüyor döndürülmesine de bakalım cılkı ne zaman çıkacak.

Başka ucubelerde yok değil tabi.

Açlar acından ölenler işsizler ordusu emeklilikte yaşa takılanlar vs…

En sonda bizim tabipler birliği bil bildiri ile olaya müdahil oldu ya tamam dedim.

Körler sağırlar birbirlerini ağırlayadursunlar biz millet olarak şu ramazan ikliminden karlı çıkmanın çare ve çözümü için gayret edelim.

Nede olsa dünya fani.

Kovid ikliminde daha bariz yaşıyoruz ki, ölüm ani.

Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

 

 

 
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement