YAZARLAR

Tüm Yazıları Şakir Kurter

Ruh sağlığı yasası ciddiye alınmalıdır

11.01.2019 00:02

Ceren Hanım öğretim görevlisiydi bir üniversitede. Gözetmen olarak bulunduğu sınavda kopya çekmeye çalışan bir öğrenciyi önce uyardı, sonra tutanak tutarak idareye bildirdi. Hasan İsmail dördüncü sınıf öğrencisiydi, kopya çekerken yakalandı. Ceren Hoca üniversite yerleşkesindeki odasında öğrencisi Hasan İsmail tarafından önce bıçaklanarak, sonra tabanca ile ateş edilerek öldürüldü. Olayın ardından Hasan İsmail taksiyle okuldan ayrıldı.

Buna benzer vakaların sayısı hayli kabarık ülkemizde. Ölümle sonuçlanan vakalar infial yarattığından diğer şiddet olayları kolayca gözden kaçabiliyor. Hâlbuki okullarda, mahallede, trafikte vs. meydana gelen şiddet vakalarındaki artışa baktığımızda insanımızın ciddi bir ruh sağlığı sorunu ile karşı karşıya olduğunu görmemek mümkün değil. TBMM’ye verilen ruh sağlığı yasası teklifinde yer alan veriler oldukça korkutucu, "tanı konabilecek durumdaki" ruhsal sorun yaşayan insanımızın oranı yüzde 17,2. Yani her 6 kişiden biri ruhsal sorun yaşıyor Depresyon şikâyeti olanların sayısı 3 milyon 260 bin, intihar oranları son 40 yılda yüzde 50 oranında artmış, 10 yılda 29 bin kişi intihar ederek yaşamına son vermiş. Bunların yüzde 73'ü erkek ve yüzde 35'i 15-29 yaş arası insanlar. 2014'te 8 milyon 179 bin kişi antidepresan almış ve alanların yüzde 65’e yakını kadınlar. Son 5 yılda antidepresan kullanımı yüzde 56 artmış.

Gelişmiş ülkeler ruh sağlığı hizmetlerini az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha fazla önemseyerek bu hizmetlere daha çok bütçe ayırıyor. Türkiye'de 2017 verilerine göre 11 ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, toplamda 4231 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda, ruh sağlığı hastalarına yeteri kadar uzun süreli bakım sağlayamadığımız görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre: Türkiye, Avrupa Bölgesi içerisinde nüfusuna oranla en az sayıda ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına sahip ülke... Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkede, 100 bin kişiye ortalama 16,8 psikiyatri uzmanı düşerken aynı oran Türkiye'de 3,80 civarındadır. Buna ek olarak Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkede 100 bin kişi başına 72,9 psikiyatri hasta yatağı düşerken aynı dönemde Türkiye'de bu oran maalesef 6,1 civarında kalıyor.

2005 yılında Helsinki’de Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ülkeleri sağlık bakanlıkları temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Avrupa ülkeleri için bir ruh sağlığı eylem planı açıklanmıştı. Ülkemiz de bu eylem planı doğrultusunda 2006 ve 2011 yıllarında Sağlık Bakanlığı tarafından “Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı” hazırlanarak toplam 9 amaç ve bu amaçları gerçekleştirecek hedefler oluşturulmuştu. Ancak anlaşılan 2011-2023 yıllarını kapsayan bu planlama, sonuçlar göz önüne alındığında pek de başarılı olamamış.

Bu minvalde çıkarılacak “Ruh Sağlığı Yasası” daha gerçekçi ve ayakları yere basan ve sonuç odaklı bir planlama ile oldukça hayırlı neticeler verecektir.

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.