Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

15 Ağustos 2020

Sanayi Üretimi Aylık Yüzde 17,6 Arttı

2019 Eylül ayından itibaren toparlanma sürecine giren sanayi üretimi ne yazık ki küresel salgın nedeniyle Mart ve Nisan aylarında çok sert düşmüştü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Mart ayında yıllık yüzde 2,0 aylık yüzde 7,1, Nisan ayında ise yıllık yüzde 31,4, aylık yüzde 30,4 daralan sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık olarak düşmeye (yüzde 19,9) devam etse de aylık bazda yüzde 17,4 artmıştı. Büyüme bölgesine geçen sanayi üretimi Haziran ayında ise aylık yüzde 17,6, yıllık ise yüzde 0,1 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,0 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,4 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 19,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 20,2 azaldı.

İstanbul Sanayi Odası'nın yayımladığı Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de Haziran ayı için sanayi üretiminde belirgin bir artış olacağına işaret etmişti. İmalat sanayinin performansını ölçen PMI, yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde ediliyor. Mayıs’ta 40,9 olarak ölçülen manşet PMI, Haziran’da 53,9’a yükselmiş ve Şubat ayından beri ilk kez eşik değer 50,0’nin üzerinde gerçekleşmişti.

TÜİK Temmuz ayı sanayi üretim endeksini önümüzdeki ay açıklayacak. Sektördeki olumlu havanın devam edeceğini yine Temmuz ayı PMI verilerine bakarak söyleyebiliriz.

İSO’nun verilerine göre; Temmuz’da 56,9 olarak olarak açıklanan PMI Şubat 2011’den beri en yüksek seviyeyi gördü. Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki gerilemelerin ardından güçlenen bir toparlanmaya işaret etti. Şartların normalleşmeye devam etmesi ve müşterilerin faaliyetlerine yeniden başlaması, Türk imalatçılarının yeni siparişlerinde üst üste iki ay artış gerçekleşmesini sağladı. Ayrıca genişlemenin ivme kazandığı da gözlendi ve anketin başladığı Haziran 2005’ten beri en hızlı büyüme oranlarından biri kaydedildi. Bu dönemde yeni ihracat siparişleri de toplam yeni siparişlere göre daha ılımlı olmakla birlikte artış gösterdi.

Bir önceki ay olduğu gibi Temmuz’da da üretim büyüme kaydetti. Artış, Şubat 2011’den beri en yüksek oranda gerçekleşti ve firmaların yaklaşık yüzde 31’i üretiminin arttığını bildirdi.

Görüldüğü üzere imalat sanayi başarılı bir tablo çiziyor. Ancak döviz kurlarının yükselmesi önümüzdeki dönemde maliyetlerin artmasına ve rekabet gücümüzün zayıflamasına neden olabilir.

 
VF kat sağ