19 Şubat 2021

Sanayi Üretimindeki Güçlü Artış Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; sanayi üretimi Aralık ayında yıllık yüzde 9, aylık yüzde 1,3 arttı. Yıllık ortalama ise yüzde 1,6 olarak gerçekleşti.

Diğer ülkelere ait sanayi üretimi verilerine bakıldığında Türkiye oldukça başarılı bir tablo çiziyor. Özellikle G20 ülkeleriyle kıyasladığımızda ülkemiz sanayi üretiminde ilk sırada yer alıyor.

Sanayi üretimindeki bu belirgin artışta alınan önlemler ve verilen destekler büyük rol oynadı. Buna ilaveten sanayi sektöründe çalışanların çabasını da göz ardı etmemek gerekir. Pandemi sürecinde çoğu ülke ekonomik faaliyetlerini tamamen durdururken, ülkemizde fabrikalar üretime devam etti.

Takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları tablosuna göre; Temmuz ayından itibaren sanayi üretiminde ciddi bir artış görülüyor. Ağustos ayında yüzde 10,7, Eylül ayında yüzde 8,2, Ekim ayında yüzde 10,4, Kasım ayında yüzde 11 artan sanayi üretimi yılın son ayında ise biraz ivme kaybetti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 4,8 arttı. Büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen sanayi üretiminin son çeyrekte göstermiş olduğu güçlü performans 1 Mart’ta açıklanacak olan büyüme oranlarına olumlu yansıyacaktır.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,9 arttı.

Bir önceki aya göre ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.

Alt kalemlerin detayına bakıldığında; Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ara malı yüzde 12,9, dayanıklı tüketim malı yüzde 8,2, dayanıksız tüketim malı yüzde 6,2, enerji yüzde 2,5, sermaye malı yüzde 7,8, düşük teknoloji yüzde 5,8, orta-düşük teknoloji yüzde 12,1, orta-yüksek teknoloji yüzde 13,2 ve yüksek teknoloji yüzde 5,5 oranında artış gösterdi.

Yıllık ortalamalarda ise dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,8’lik bir düşüş görülüyor. Beyaz eşya, mobilya gibi ürün gruplarını kapsayan dayanıklı tüketim malları üretiminde 2020 yılı Mart-Haziran ayları arasında sert bir daralma yaşanmıştı. Ancak Haziran ayından itibaren kredi genişlemesiyle birlikte sektör toparlanmaya başladı. Diğer yandan yine yaz aylarında rekor kıran konut satışları dayanıklı tüketime olan talebi canlandırmıştı.

Yüksek teknolojinin yıllık ortalaması yüzde 6,1 geriledi. Yüksek teknoloji daha çok döviz kaynaklı değişim gösteriyor. Döviz kurları Kasım ayından beri istikrarlı bir şekilde düşüyor. Bunun olumlu etkisini ise  bir süre sonra göreceğiz.

 
Advertisement Advertisement Advertisement