YAZARLAR

Tüm Yazıları Ali Akben

Şimdide gregedan virüsü

12.01.2019 00:03

Abartıyı seven bir milletiz. Pireleri  deve  yapanlarımız çoğunlukta olduğu   gibi  üst solunum yolunun virüslerden kaynaklı  enfeksiyonu   da gergedan gribi olarak nam saldı.

Geçtiğimiz yıllardan hatırlayanlarınız olacak,   domuz gribi ile yatar kalkar olmuş ve ülkemize milyonlarca dolara mal olan yaygın aşılama gibi bir garabete de imza atmıştık.

Her sene bu günlerde üst solunum yollarının virüslerden kaynaklı ve aynı zamanda bulaşıcı olan hastalığı toplumumuzun büyük bir kısmını etkiler ve sosyal medyada bu mesele üzerinde bilen bilmeyen atar tutar.

Grip ve nezle bu günlerde yeniden salgın yapınca meseleyi hekim gözü ile değerlendirmek istedim. Her iki hastalığın ortak adı üşütme veya üst solunum yollarının enfeksiyonu.

 Nezle dendiğinde daha çok burun akıntısı hapşırma ve boğazlarda gıcık öksürüğü şeklinde şikayetleri  ve kişileri yatağa düşürmeyen bir süreci anlarız.

Grip ise biraz daha ağır hatta yatağa dahi düşürür. Ateş kırıklık ve yaygın kas ağrısı ile kişiyi paçavraya çevirdiği için halkımız arasında  bu isimle  bilinir. Tedavi edilsin veya edilmesin her iki hastalığında şifası için  bir hafta beklemek gerekiyor. Antibiyotikler her iki hastalık grubunun tedavisinde   faydadan çok zarar oluşturduğu için hekimlerimiz tarafından pek  tavsiye edilmez.

Bu gerçeklikden dolayı  grip ve nezle tedavi edilirse bir haftada tedavi edilmezse 7 günde düzelir algısı  çok yaygın olarak  kabul görür.

İstirahat,sebze ve meyveden zengin beslenme, elleri sık yıkayarak virüsün yayılmasını engelleme ve bol sıvı ile tedaviye destek olursak hastalığın etkilerinden daha çabuk kurtulabiliriz.

   Feministler iyice azıttı

Dostlar duyduk duymadık demeyin. Bu kargaşa ve bu gerilim çözülmediği sürece cinayetler ihanetler hıyanetler kırıla gidecek. Kadın erkek eşitliği yaftalaması ile hanım kardeşlerimizi dolduruşa getirerek meseleyi iyice arap saçı haline getiren güruhun kıs kıs güldüğünü görür gibiyim.

Bize ne oldu böyle.

Yaratanla adeta savaş yapıyoruz.

Fıtratımızla taban tabana zıt olan bir eşitlik mücadelesidir gidiyor. Nerede eşitlik sorusunun cevabını insan olanın akılla  vermesi pek mümkün değil. Suretimiz aynı gibi olsa da sîretlerimiz çok farklı.

Feministler bindikleri dalı kestiklerine inanabilseler ve aklederek düşünebilseler sorun kendi kendine kolayca çözülecek. Amma nerde o akıl nerde o irfan.

Geçen gün bir dostum yurt dışından feministlerin bir toplantılarından pankartlar göndermiş. Ne demek istediklerini terbiyem müsait olmadığından yazarak rezaletlerini açık etmek istemem.

İyice azıttıkları ve belalarını aradıkları kesin .

Biz kendi içimize bakalım. Bizde de kanatılmaya uygun bir alan burası. Çok dikkatli olmamız gerekir.

Toplum olarak dini bütün bir millet olduğumuz gerçekliği birçok alanda işimizi kolaylaştırdığı gibi böyle nedameli bir konuda da işimizi aslında kolaylaştırabilir.

Nasıl mı?

Şöyle izah edeyim.

Geçmişten gelen ve dine mal edilen bazı erkek davranışlarının aslında feodalite ve cehaletten kaynaklandığını bir kabul edebilsek, sorun büyük ölçüde kendi kendine çözülmüş olacak.

Aynı şekilde yaratıcının eşrefi mahluk olarak tanımladığı insan neslinin her iki parçasının birbirine muhtaçlığı gerçekliğini de görebilsek mesele büyük ölçüde halledilmiş olacak.

Kavga gürültü patırtı sen ben gibi yuvanın muhabbet ısısını düşürecek zaaflı durumlar feminist beyinler için bir anlam ifade etmese de evrensel doğruluğu kabul edilen kavramlardır.

Feministlere söyleyeceğim son söz ile makalemi sonlandırmak istiyorum. Değerli feminist kardeşim daha fazlası diyerek hem kendi saadetini hem de kuracağın yuvaların selametini  bir hiç uğruna feda ederek son pişmanlığın para etmediği zamanlara doğru savrulma.

Son pişmanlıkların hiçbir zaman fayda etmeyeceği gerçekliğini de aklından hiç çıkarma ve küpe olarak kulaklarında taşı derim.

Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Uluslararası sulardaki 'Birlik Operasyonu'

Orta Toroslar'ın saklı güzellik: Uçansu Şelalesi

Liselilerden ithalata son veren üretim

Aynı atölyede 41 yıldır karı koca ter döküyor

SAHA İstanbul savunmanın çekim merkezi oldu

Lider olunmaz Lider doğulur...

Timsaha kafa tutan kedi

5 ton esrar ele geçirilmişti! İşte ilk görüntüler

Türk güvenlik güçlerinin uluslararası sularda gerçekleştirdiği ve 5 ton esrarın ele geçirildiği operasyonun görüntüleri İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Film sahnelerini aratmayan operasyonda 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Tonlarca ağırlığındaki su arabayı dümdüz etti

Tasarımcılık hobiye dönüşüyor

Bu mini lazer yazıcı makinesi dilediğiniz yazı ve görseli dilediğiniz yere kazımanıza imkan sunuyor, tasarımcılığı hobiye dönüştürüyor.