22 May 2021

Tüketici Güven Endeksi 77,3 Oldu

 

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,6 azaldı; Nisan ayında 80,2 olan endeks, Mayıs ayında 77,3 oldu.

Tüketicilerin kişisel mali durumlarını, genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmelerini, gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçen tüketici güven endeksi aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte Ocak ayında yüzde 4 artmış ve bu olumlu gidişat Şubat ve Mart aylarında da devam etmişti. Ancak Mart ayının son haftasında yükselen döviz kurları ve vaka sayılarındaki artış sonucu kısıtlamaların tekrar genişletilmesi nedeniyle endeks Nisan ayında yüzde 7,5 düşmüştü. Mayıs ayında ise düşüşün yavaşladığını görüyoruz.

Verinin alt detaylarına bakıldığında; geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi yüzde 3,8 azalarak 61,5, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 5,5 azalarak 76,6, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde genel ekonomik durum endeksi yüzde 2,3 azalarak 56,1, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 4,9 azalarak 78,8, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,9 azalarak 63,4, hanenin içinde bulunduğu mali durum endeksi yüzde 3,6 azalarak 72,1 değerini aldı.

Salgın sürecinin sona ermemesi ve ne zaman biteceğinin de belli olmaması, buna bağlı olarak yatırımların ertelenmesi, yeterli istihdamın oluşamaması ve işsiz sayısının artması, üretime yatırılmayan sermayenin döviz, altın gibi yatırım araçlarına yönelmesi ve kurların yükselmesi gibi genel ekonomideki gelişmeler tüketicilerin hem genel ekonomiye dair hem de hanenin maddi durumu ile ilgili beklenti ve değerlendirmelerini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Diğer yandan faiz oranları iki aydır sabit tutulsa da yüzde 19 olan mevcut oran konut, otomobil ve beyaz eşya alımı için makul görünmüyor. Bu da ilgili alt endekslere yansıyor.

Geçen 3 aylık döneme göre gelecek 3 aylık dönemde yarı-dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi yüzde 1,9 azalarak 102,1, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu endeksi yüzde 7,7 azalarak 35,1, geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi yüzde 0,7 azalarak 92,2, gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma ihtimali endeksi yüzde 20,4 azalarak 11,9, gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali endeksi yüzde 19,8 azalarak 8 oldu.

Mayıs ayına ait tüketici güven endeksinde olumlu diyebileceğimiz veri, tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklentilerde gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde enflasyonun düşeceğine dair beklentilerin güçlendiği görülüyor.

 
Advertisement Advertisement Advertisement