25 Haziran 2021

Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Yükseldi

 

TÜİK ve TCMB işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında arttı; Mayıs ayında 77,3 olan endeks, Haziran ayında 81,7 oldu.

Mart ayında kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte güven endeksleri yükselmişti. Ancak vaka sayılarındaki artış nedeniyle Nisan ayında kısıtlamalar genişletilmiş, Mayıs ayında ise 17 günlük tam kapanma kararı alınmıştı. Bu durum beklenildiği üzere güven endekslerine olumsuz yönde yansımıştı. Nisan ayında 7,5 puan düşen tüketici güven endeksi Mayıs ayında yüzde 3,6 oranında azalmıştı.

Haziran ayında ise aşılama süreci oldukça hızlandı ve aşı randevularında yaş sınırı 25’e kadar indi. 1 Temmuz itibarıyla da tedbirli olmak koşuluyla hemen hemen tüm yasaklar kalkacak. Bu gelişmeler de ekonomik faaliyetlerin canlanacağını gösteriyor.

Alt endekslere bakıldığında;

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi Mayıs ayında 61,5 iken, Haziran ayında yüzde 0,8 oranında azalarak 61,0, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi Mayıs ayında 76,6 iken, Haziran ayında yüzde 8,3 oranında artarak 82,9, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde genel ekonomik durum endeksi Mayıs ayında 56,1 iken, Haziran ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 55,2, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mayıs ayında 78,8 iken, Haziran ayında yüzde 9,2 oranında artarak 86 oldu.

Görüldüğü üzere ankete katılanlar geçen 12 ayı olumsuz değerlendirirken gelecek 12 aya ilişkin beklentileri olumlu yönde gerçekleşmiş.

Geçen 3 aylık döneme göre gelecek 3 aylık dönemde yarı-dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Mayıs ayında 102,1 iken, Haziran ayında yüzde 3,1 oranında artarak 105,2, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu endeksi Mayıs ayında 35,1 iken, Haziran ayında yüzde 0,9 oranında artarak 35,4, geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Mayıs ayında 92,2 iken, Haziran ayında yüzde 5,2 oranında artarak 96,9 oldu.

Her ne kadar kredi hacmi azalsa da ertelenmiş talep nedeniyle yarı-dayanıklı (giyim, ayakkabı vs.) ve dayanıklı(beyaz eşya, otomobil) tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi artıyor.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi Mayıs ayında 63,4 iken, Haziran ayında yüzde 12,5 oranında artarak 71,4 oldu. Bu alt endeksin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini gösteriyor. Kapanmaların sona ermesi ile birlikte başta turizm, yeme-içme, eğlence olmak üzere pek çok sektör hızla toparlanmaya başlayacak. Hizmet sektörünün istihdamdan aldığı yüzde 54’lük pay göz önüne alındığında işsiz sayısında bir düşüş olması muhtemel görünüyor. Ancak diğer yandan istihdamı korumak amacıyla yapılan düzenlemeler (kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma yasağı) 30 Haziran tarihinde sona erecek.

 
Advertisement Advertisement Advertisement