Dolar (USD)
18.6443
Euro (EUR)
19.4227
Gram Altın
1051.836
BIST 100
4874.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

03 Haziran 2022

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan birinci çeyrek büyüme oranlarını açıkladı. Buna göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,3 arttı. Beklentiler de bu yöndeydi. Çünkü daha önceden açıklanan büyümenin öncü göstergeleri yüzde 7,2-7,5 arasında bir büyümeye işaret ediyordu.

Diğer ülkelerle kıyasladığımız da Türkiye’nin yine üst sıralarda yerini koruduğunu görüyoruz. Şu ana kadar açıklanan verilere göre; G-20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme hızına sahip üçüncü ülke Türkiye iken, ikinci sırada İngiltere, ve petrol fiyatlarındaki artışın da katkısıyla Suudi Arabistan birinci sırada yer aldı.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 24,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 16,8, hizmetler yüzde 14,9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 8,9, sanayi yüzde 7,4, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 6,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 5,4, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5,2 ve tarım yüzde 0,9 arttı. İnşaat sektörü ise yüzde 7,2 azaldı.

En fazla büyüyen finans ve sigorta faaliyetlerinde geçen yıl (üçüncü çeyrekte yüzde 19,9, ikinci çeyrekte yüzde 22,7) sert daralmalar görmüştük. 2022 yılı ilk çeyreğindeki artış ise kur korumalı mevduat sisteminden kaynaklandı.

Salgının etkisinin azalmasıyla tekrar canlanan hizmetler sektöründeki yüzde 14,9’luk büyüme dikkat çekiyor. Söz konusu olan birinci çeyrekte, turizmin, hizmet sektörüne olan katkısı yaz aylarına göre daha düşük olduğu için ikinci ve üçüncü çeyrekte daha yüksek artışlar görebiliriz. Yine de turizm geliri ilk çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 122,4 oranında artmıştı.

Sanayideki büyüme oranı, manşet büyüme rakamının biraz üzerinde gerçekleşmiş. Ukrayna’da yaşanan gerilim Mart ayında başlamıştı. Dolayısıyla ilk çeyrekte etkisi sınırlı oldu. Bunun yanı sıra PMI verisinin Mart ayında eşik değer olan 50’nin altında kaldığını takip etmiştik.

Tarım sektörü geçen yılı yüzde 2,2’lik daralmayla kapatmıştı. İlk çeyrekte ise çok sınırlı bir artış olduğu görülüyor. Gıda fiyatlarındaki artışın yüksek seyrettiği bu dönem tarım sektörünün daha fazla desteklenmesi gerekiyor.

İlk çeyrekte daralan tek sektör inşaat oldu. 2021 yılının 3. çeyreğinde yüzde 5,9, son çeyreğinde ise yüzde 3,9 küçülen inşaat sektöründeki daralma son üç çeyrektir devam ediyor. Son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında gıda ve konut fiyatlarındaki artış geliyor. Bu artışın sebepleri sayılırken yabancılara satış ve manipülatif fiyat oluşumları öne çıkıyor ancak büyüme rakamlarından da anlaşılacağı üzere temel nedenin arz eksikliği olduğu görülüyor. İnşaat yatırımlarının yüzde 9,8 daralması da bu durumu net bir şekilde özetliyor. En son açıklanan özellikle sıfır konutlara yönelik kampanyalar bu tabloyu değiştirebilir
 
TT SOL
TT Sağ
Advertisement Advertisement