Dolar (USD)
32.93
Euro (EUR)
35.81
Gram Altın
2536.20
BIST 100
11172.75
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

30 Aralık 2019

Yerli Oto için Sırada Ne Var?

Geldi, gelecek derken Türkiye’nin Otomobili’nin nihayetinde Cuma günü tüm detaylarıyla tanıtımı ve test sürüşü yapıldı.

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan yerli otomobil, teknolojik paradigma dönüşümünü yakalamış bir şekilde seri üretime hazır olacak. Yani teknolojinin ilerlediği yönü doğru takip ederken kırılma noktasından yakalayıp önceki süreçleri adeta by-pass ederek süreci henüz başındayken yakalamayı başardı.

Böylece benzinli otomobil neslindeki bilgi ve tecrübe eksikliğimizin olduğu bölümü atlamış olduk.

Bu konudaki en önemli avantajımız ise benzinli otomobil neslindeki otomobillere ait olan lisans, patent gibi fikri ve sınai hakları almak gibi ayrı ve büyük maliyetlere katlanmayacak olacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi “Kimseden lisans ve icazet almıyor, her türlü teknik özelliği kendimiz belirliyoruz. Oyunun kurallarını artık biz koyuyoruz.

Bundan sonra atılması gereken önemli adımlar var. Elektrikli otomobil sisteminin alt yapısı hızlıca ülke genelinde geliştirilmeli, bu konuda projeler hazırlanıp uygulamaya konulmalı ve böylece vatandaş teşvik edilmeli.

Türkiye’nin Otomobili’nin bir dünya markası olabilmesi için uluslararası pazar araştırması yapılarak ikili anlaşmalar yapılmalı ve ihracatının temelleri şimdiden atılmalı.

Dijital dönüşümü takip eden Türkiye’nin milli eğitim politikalarını da çağın ihtiyaçlarına ve şartlarına göre güncellenerek nitelikli insan kıymeti yetiştirme konusunda adımlar atılmalı.

Özellikle son 40 yıldır hızla küreselleşen dünyada serbest piyasa ekonomisi şartları altında böyle bir yeni endüstri oluşturmak çok zordu. Ancak özellikle 2008 krizi sonrasında küresel çapta korumacı politikalar artmışken bu yeni endüstri uluslararası rekabet gücü kazanana kadar gümrük politikalarıyla korunmalıdır. Gerekirse Türkiye’ye ithal elektrikli araba sokulmamalı, Türkiye’nin Otomobili teşvik edilmelidir.

Türkiye’nin son yıllarda attığı başarılı bağımsızlık hamlelerini daha fazla güçlendirebilmesi için yerli sanayinin korunması ve sağlamlaştırılması gerekmektedir. Yerli sanayinin hatta yerli ekonominin sağlamlaşması diğer ekonomik araçlarda da olumlu etki meydana getirecektir.

Türkiye’nin 2002 öncesinde bulunduğu 2-3 bin dolarlık gelir seviyesi son 5-6 yıldır küresel ekonominin yaşadığı problemler, Türkiye’ye karşı yapılan operasyonlar ve Türkiye ekonomisinin yaşadığı yapısal sorunlar sebebiyle 8-10 bin dolar seviyesinden kurtulamamıştı. Ancak savunma sanayinin yerlileşmesinin ardından otomotiv sektöründe yakalanan yerlileşmenin diğer sektörlere de yayılmasıyla birlikte kişi başı gelirin 25 bin dolar seviyesine ulaşması mümkündür. İşte o zaman asgari ücret tartışmaları son bularak birçok kişi asgari ücretin üzerde gelir elde edebilecektir.

Türkiye bu süreçte yerli otomobil, yerli savunma sanayi gibi nihai ürünleri üretmenin yanında bunları üreten makinelerin de yerlileştirilmesi konusunda adımlar atması gerekmektedir.

Yerli otomobilin üretilmesi aynı zamanda yan sanayi dallarının da gelişmesini sağlayacaktır. Yerli otomobile parça üreten sanayi dallarıyla birlikte yerli otomobilin bakım ve onarımı gibi yan dalların ortaya çıkmasıyla birlikte yeni iş imkânları oluşacaktır. Ancak bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir husus var ki o da şu Türkiye’de bulunan mevcut otomotiv yan sanayi alanı ile Türkiye’nin Otomobili’nin oluşturacağı yan sanayi dalları birbirinden farklı olacaktır. Çünkü mevcut otomobillerde bulunan egsoz, önde klasik motor, benzin deposu, hava filtresi, akü, triger kayışı, yağ filtresi gibi aksam ve parçalar Türkiye’nin Otomobili’nde bulunmuyor. Bu durum yeni bilgi ve donanımların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu anlamda bu alanda sıkıntı yaşanmaması için başta mesleki ve teknik liselerden başlamak üzere insan yetiştirme konusunda adımlar atılmalıdır.

Elbette bu konuda yazılması ve konuşulması gereken çok konu var. Ancak güçlü bir irade gösterip taş üstüne taş koyan, siyasi iradesinden yöneticilerine, mühendisinden çaycısına kadar emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim. Yerli otomobilimizin ülkemize ve tüm insanlığa faydalı ve hayırlı olmasını dilerim.

 
VF kat sağ