Bedelli askerlik yapacaklar dikkat!

Güncelleme: 13.12.2018 13:22

Bedelli askerlik sınıflandırmasıyla birlikte hareketlenen şehirlerarası yollarda kış şartları da gün geçtikçe kendini hissettirmeye başladı. İşte özellikle önümüzdeki günlerde başlayacak yeni bedeli askerlik celp dönemleri için daha önce kullanmadığı yollarda şehirlerarası yolculuk yapacak olan vatandaşların dikkat etmesi gereken noktalar.

Anadolu'da en tenha olarak bilinen yollarda bile 25 günde bir yaşanan Bedelli askerlik sevkleri nedeniyle hareketlilik yaşanıyor. Tehlikeli yol ev bölgeleri bilen yöre halkı önlemini alırken askerlik ya da başka nedenlerle bu bölgelere ilk kez yolculuk yapacak olan vatandaşlar zor anlar yaşıyor....

İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinde Sivas, Erzincan, Erzurum, Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te 373 yerleşim biriminin yolu kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Bazı geçitler de tüm önlemler ve kar siperlerine rağmen ulaşımda problemlere neden olmaya devam ediyor. İşte kapanan yollar ve yağışta rekor kıran yerleşim yerleri;

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Van'ın Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi. Yağışlar ve yağış durdukça buzlanma devam ediyor.

METREKAREYE 140 KİLOGRAM KAR YAĞIŞI!


Bitlis'in Mutki ilçesinde metrekareye 140 kilogram yağış düştü.

ERZURUM BEYAZA BÜRÜNDÜ!


Doğu Anadolu Bölgesi'nde, dün akşam başlayan yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Erzurum'da, dün akşam saatlerinde başlayıp gece etkisini artıran ve özellikle yüksek kesimlerde aralıklarla süren kar yağışı nedeniyle kent beyaza büründü.
583 MAHALLE (KÖY) YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Kent merkezinde ve ana arterlerde ulaşımda sorun yaşanmazken kırsaldaki 583 mahalle yolu kar yağışı ve tipi sebebiyle ulaşıma kapandı. Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri ile Karayolları görevlileri, söz konusu mahallelerin yollarını tekrar açmak için çalışma başlattı. Ekiplerin iş makinesi desteğindeki yol açma çalışmaları devam ediyor.


ERZİNCAN VE SİVAS'TA SAKALTUTAN MEVKİİ TEHLİKELİ!

Erzincan'da etkili olan kar yağışı ve tipi dolayısıyla 73 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları yüzünden kent merkezinde 2, ilçelerden de Çayırlı'da 3, Otlukbeli'de 5, Refahiye'de 50, Tercan'da 10 ve Üzümlü'de 3 olmak üzere toplam 73 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.


GÜMÜŞHANE KARAYOLU…

Bu yolların açılması için ekiplerin çalıştığı kentte kar nedeniyle Erzincan-Sivas kara yolunun Sakaltutan Geçidi'ndeki Tüneller mevkisi ile Erzincan-Gümüşhane kara yolu Ahmediye Geçidi'nde de ulaşımda güçlük yaşanıyor.


GÖRÜŞ MESAFESİ 5 METRE

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin 5 metreye kadar düştüğü söz konusu kara yollarında hazırlıksız yakalanan bazı çekiciler yolda ters dönerek yolun Erzincan-Sivas yönünün bir süre ulaşıma kapanmasına neden oldu.


YOLDA KALAN ARAÇLAR VAR

Karayolları ve İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolda kalan araçların yoldan çekilmesi ya da ilerlemelerinin sağlanması için yoğun çaba gösteriyor.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Bölge Trafik Şube Müdürü İbrahim Ömercioğlu da trafik ekipleri ile kara yolunda mahsur kalan araçları iterek ulaşımın aksamaması için gayret gösterdi.

YOLDA KALAN ARAÇLAR VAR

Karayolları ve İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, yolda kalan araçların yoldan çekilmesi ya da ilerlemelerinin sağlanması için yoğun çaba gösteriyor.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Bölge Trafik Şube Müdürü İbrahim Ömercioğlu da trafik ekipleri ile kara yolunda mahsur kalan araçları iterek ulaşımın aksamaması için gayret gösterdi.


SİVAS KARAYOLU TÜNELLER MEVKİİ

Ömercioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzincan-Sivas kara yolu Tüneller mevkisinin yoğun kar yağışı nedeniyle kapandığını belirterek "Bölgede trafik ve kara yolları ekipleri ile yoğun şekilde karla mücadele çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yolda kalan çekicilerin bir an önce kara yolundan güvenli şekilde sevkini sağlamaya çalışıyoruz." dedi.


AĞIR TONAJLI ARAÇLAR GEÇİRİLMİYOR

Kentte, Erzincan-Sivas kara yolunda ağır tonajlı araçları durdurup geçişlerine izin vermeyen trafik ekipleri, sürücüleri uyararak, bir süre yol kenarında havanın düzelmesini beklemelerini istedi.


SARIKAMIŞ BÖLGESİ…

Kars'ta gece başlayan kar yağışı nedeniyle kent merkezine bağlı bir, Sarıkamış ilçesine bağlı da 3 köyün yolu ulaşıma kapandı.
Yollardaki sürücülerin zor anlar yaşamasına neden olan kar yağışı dolayısıyla Sarıkamış ilçesinde binalar ve araçların üzeri beyaz örtü ile kaplandı. Vatandaşlar kar temizleme çalışması yaptı.

İlçe sakinlerinden Ziyattin Yıldız, kar yağışı ile Sarıkamış'a bereket geldiğini belirterek, "Kar yağışı başladı, kış turizmi başladı. İnşallah hayırlara vesile olur. Bol bereketli bir kış sezonu temenni ediyorum." dedi. Ekiplerin ilçede kapanan köy yolları açmak için başlattığı çalışmalar ise devam ediyor.


ARDAHAN

Ardahan'da aralıklarla etkili olan kar yağışı yüksek kesimlerde tipiye dönüştü.

Karayolları ekipleri, özellikle Ardahan-Şavşat, Ardahan-Posof ve Çıldır-Aktaş kara yollarını kullanan araçların zincirsiz geçişine izin vermiyor.

Kentin yüksek kesimleri ve söz konusu yollarda, yoğun tipinin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle ekipler karla mücadele çalışmalarını güçlükle sürdürüyor.


AĞRI

Ağrı'da etkili olan kar yağışı nedeniyle Karayolları 123. Şube Şefliği görevlileri, Eleşkirt-Erzurum kara yolu ile Ağrı-Van kara yolu Tendürek Geçidi'nde kar temizleme çalışması yürütüyor.


SAC DAĞI MEVKİİNE DİKKAT

Eleşkirt ilçesinde de etkili olan kar yağışı yüzünden Ağrı-Erzurum kara yolu Sarıcan Deresi ve Sac Dağı mevkisinde sürücüler ilerlemekte zorlanıyor. İlçe sakinlerinden Kemal Kaya, kar yağışından dolayı bölgenin beyaz örtüyle kaplandığını söyledi. Kent genelinde kapalı yol bulunmadığı ve İl Özel İdaresi ekiplerinin karla mücadele etmek için hazır tutulduğu belirtildi.


BU İLLERE DE DİKKAT

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te olumsuz hava koşulları nedeniyle 373 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.


VAN'DA AÇIKLAMA

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye ve Saray ilçelerinde 169 mahalle ve mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Karla mücadele ekipleri kapalı yollarda aralıksız çalışma yürütüyor.


OKULLAR TATİL

Van'ın Başkale ilçesinde tüm okullarda, Bahçesaray ilçesinde de taşımalı eğitim verilen mahallelerdeki okullarda eğitime bir gün ara verildi.


HAKKARİ'DE 44 YERLEŞİM YERİ…

Hakkari'de de kar ve tipi nedeniyle il merkezinde 7 köy, 16 mezra, Yüksekova ilçesinde de 5 köy 16 mezra yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı 44 yerleşim yerinin yolunu açmak için çalışmalarını sürdürüyor.


MUŞ VE BİTLİS'TE 50 NOKTA

Olumsuz hava koşullarının etkili olduğu Muş'ta 110, Bitlis'te 50 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı.


ETKİLİ YAĞIŞLAR…

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, salı günü gece saatlerinde Muş ve Bitlis çevrelerinde, çarşamba günü gece saatlerinde de Van ve çevresinde kuvvetli yağışlar etkili oldu.


MUTKİ'DE METREKAREYE 140 KG YAĞIŞ

Bölge genelinde son 24 saat içinde en fazla yağış metrekareye yaklaşık 140 kilogram ile Bitlis'in Mutki ilçesinde kaydedildi. Muş ve Bitlis merkezde ise metrekareye yaklaşık 60 kilogram yağış düştü.


YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Yağışların bölge genelinde bugün akşam saatlerine kadar karla karışık yağmur ve kar şeklinde aralıklarla devam etmesi öngörülüyor.


ORTALAMA SICAKLIKLAR

Günün beklenen en yüksek sıcaklıkları Van'da 5, Bitlis'te 0, Muş'ta 3 ve Hakkari'de 2 derece olacak.

Van Gölü'nde hava çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı, rüzgar, güney ve güneybatıdan 5-8 kuvvetinde esecek.
Bölge genelinde yer yer yoğun kar yağışı, buzlanma ve don olayı ile yük kesimlerde çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı

Havaların ısınmasıyla birlikte, leyleklerin göç hattı üzerinde bulunan Atatürk Havalimanı'nda alarm verildi. Pilotlar, leylek sürüleriyle ilgili birbirlerini uyarmaya başladı.

Görenler cep telefonlarına sarıldı!

Siirt'in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 255 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi yoğun ilgiyle izlendi. Cep telefonlarına sarılan vatandaşlar o anları kaydetti.

TEM'de trafiği kilitleyen kaza

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde, TEM Otoyolu'nda elektronik eşya ve kuru gıda yüklü tır devrildi. Ulaşım tek şeritten sağlanırken, yaklaşık 10 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

Acıpayam diken üstünde: Peş peşe artçı sarsıntılar

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar yaşanıyor.

PKK'nın Çukurova sorumlusu yakalandı!

Mersin'de terör örgütü PKK/KCK'nın sözde Çukurova bölge sorumlusu gözaltına alındı.

En Çok Okunan Haberler