İstanbul için kar yağışı açıklaması

Güncelleme: 12.12.2019 16:53

Ülkenin birçok ilinde kar yağarken, İstanbul'da ne zaman yağacağı merak ediliyor. Uzmanlar, Aralık ayında kar yağışı ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

İstanbul'da yaşayan milyonlar bu sene ilk karın ne zaman yağacağını merak ediyor. 

İstanbul Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Toros, son 9 yılın en sıcak ve kurak aylar olarak tarihe geçtiğini belirterek, şunları söyledi: 

İstanbul'da geçen yıl mevsimin ilk karı bugün düşmüştü. Lapa lapa kar yağışının görüntülendiği yerlerde bugün güneşli havanın keyfini çıkaranlar vardı. Aralık ayında kar yağışı ihtimali çok düşük" dedi.

Kasım ayının çok sıcak ve kurak geçtiğiniz anımsatan Toros, şu şekilde konuştu:

''2010 yılı sonrası en sıcak ve kurak ay olarak tarihe geçti. Türkiye genelinde de bu şekilde. 90'lı yıllarda susuz dönemi yaşayanları kasım ayının ve bu ayın yağışsız geçmesi korkutuyor. İstanbul'da yağan yağışların yüzde 15'i Aralık ayında yağıyor. Yüzde 12'si de Kasım ayında yağıyor. Yani İstanbul'a yıl boyunca yağması gereken yağışın çeyreği kasım ve aralık ayında yağıyor. Ancak bu yıl bunu göremiyoruz. Şu an günlük güneşlik bir hava var. Gömlekle dolaşan insanları görüyoruz. Halbuki bu tarihlerde insanların mont içinde soğukla karşı kaşıya kalması gerekiyordu.''

'Aralık ayında kar yağışı ihtimali çok düşük'

"Mevsimsel tahminlere baktığımızda da önümüzdeki günlerin sıcak geçeceği tahminleri yapılıyor. Bundan 10 gün önce İstanbul'da 15 Aralık'ta kar tahminim vardı ancak şu anda baktığımızda İstanbul'da aralık ayında kar yağışı ihtimalinin çok düşük olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki çarşamba günü yağış gelebilir ama gelecek yağış da çok düşük olacak. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman ise İstanbul gibi mega şehirlerde su kaynakları çok verimli kullanılması gerekiyor. Şimdiden önümüzdeki dönemler için çözüm arayışlarında olmalıyız.''

'Sıcaklıklar bir derece arttı'

Ocak ve şubat aylarını değerlendiren Toros, "İklimin kendi içerisinde salınımları vardır bazı dönemlerde kurak ve sıcak bazı dönemlerde yağışlı geçebilir. Ancak bizi korkutan son 100 yılda dünya genelinde sıcaklıklar 1 derece arttı. Benzer artışı Türkiye'de de görüyoruz. Mevsimsel uzun tahminlere baktığımız zaman normal üzerinde sıcak geçeceğini hatta önümüzdeki ocak ve şubat ayılarının da mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar gözüküyor tahminlere göre. Ancak uzun vadeli tahminlerde yanılma payı yüksektir. İstanbul'da ortalama 123 milimetre, ocak ayında ise 105 milimetre yağması gerekiyor. Ama gidişata göre bunun altında kalacağız gibi gözüküyor" ifadelerinde bulundu.

Niğde'de feci kaza! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ankara'da bir otelden çevreye ateş açıldı

İstanbul trafiğinde 'sömestir' yoğunluğu

Beykoz'daki hayvan çiftliğinde yangın!
Stadyum yapmak için kazdılar, tarihi kalıntılar buldular

İSMEK'lerde mobbing iddiası İBB Meclisi'nde

Adalar'da fayton başına 300 bin lira ödenecek

12 kişi kaçak kazı yaparken yakalandı