Dolar (USD)
18.5835
Euro (EUR)
18.4617
Gram Altın
1022.75
BIST 100
3476.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Can kaybının engellenmesi öncelik olmalı

Can kaybının engellenmesi öncelik olmalı

BM Genel Sekreteri Ban, 'Mısır'da daha fazla can kaybının engellenmesi en önemli öncelik olmalıdır' dedi.

19 Ağustos 2013 22:19:00

BM Genel Sekreteri Ban, 'Mısır'da daha fazla can kaybının engellenmesi en önemli öncelik olmalıdır' dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, New York'ta BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu ve Pakistan'a yaptığı ziyaretler ile güncel gelişmeleri değerlendirdi.
Mısır'da yaşanan olaylar ve ülke geneline yayılan şiddetli protestolar ile aşırı güç kullanımı nedeniyle duyduğu kaygıyı dile getiren Ban, "Kiliseler, hastaneler ve kamu mallarına yapılan saldırıları şiddetli şekilde kınıyorum. Sivillerin hedef alınması ve Mısır'ın geleceği için son derece önemli altyapı imkanları ve mülklerin tahrip edilmesinin hiçbir meşru gerekçesi olamaz. Mısır'da daha fazla can kaybının engellenmesi en önemli öncelik olmalıdır. Tüm Mısırlılara azami itidal ve farklılıkları barışçıl bir şekilde çözme çağrısı yapıyorum" dedi.
Mısır toplumunda keskin kutuplaşma ortamı yaşandığını dile getiren Ban, yöneticilerin ve siyasi liderlerin devam etmekte olan şiddetin sonlanmasının sorumluluğunu paylaştıklarını söyledi.
Ban, Mısır'daki tarafların "şiddet nedeniyle rehin alınan" siyasi sürecin yeniden gözden geçirilmesi ve güvenilir bir plan uygulanması için hiçbir çabadan kaçınmamaları gerektiğini ifade etti.
Mısırlıların öncülüğünde sürdürülecek çözüm çabalarına BM'nin destek vermek için hazır olduğunu vurgulayan Ban, "Siyasi işlerden sorumlu yardımcım Jeff Feltman yarın Kahire'de geniş çerçevede müzakereler gerçekleştirecek. Görüşmelerde BM'nin Mısır'da uzlaşı ve barışın yeniden sağlanması için BM'nin yapabileceklerini ele alacak" dedi.
Ban, bir gazetecinin "Mısır'da yaşananların sona erdirilmesi için ağırlığınızı koymayı düşünmüyor musunuz?" sorusu üzerine de Mısır'da uygulanan şiddeti kınadığını hatırlatarak, Mısır'da geçici yönetimle sürekli görüştüğünü ve "yapması gerekenleri yaptığını" söyledi.
Yardımcısı Feltman'ı Mısır'a gönderdiğini ifade eden Ban, "Zaman intikam zamanı değil, zaman uzlaşma zamanı. Yaşanan bütün sıkıntılar diyalog içinde çözülmeli. Mısır'da Müslüman Kardeşler'e politik zemin açılması çağrısı yapıyorum. Çünkü bu alan onlar için çok sınırlandırıldı. Mursi'nin serbest bırakılması çağrısı yaptım defalarca. Eğer bırakılmayacaksa şeffaf bir yasal süreç yürütülmesini istedim. Bunları sürdürmeye devam edeceğim" diye konuştu.
Ban, sorunun Mısırlıların sorunu olduğunu ve bu krizi daha iyi bir gelecek için kendi aralarında çözmeleri hak ve sorumluluğunu kendilerinin yüklenmesinin daha doğru olduğunu kaydetti.
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement