Dolar (USD)
18.0542
Euro (EUR)
18.3192
Gram Altın
1021.65
BIST 100
3020.01
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Efes'in hedefi Dünya Miras Listesine girmek

Efes'in hedefi Dünya Miras Listesine girmek

Türkiye'nin yurt dışında en çok tanınan ören yerlerinden Efes, 2015'te 15 yıllık bekleyişinin sona erdirerek, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nden kalıcı listeye alınmayı bekliyor.

18 Kasım 2014 14:00:00

Türkiye'nin yurt dışında en çok tanınan ören yerlerinden Efes, 2015'te 15 yıllık bekleyişinin sona erdirerek, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nden kalıcı listeye alınmayı bekliyor.

Klasik Yunan döneminin en önemli kentleri arasında yer alan, Türkiye'nin yurt dışında en çok tanınan ören yerlerinden Efes, 2015'te 15 yıllık bekleyişinin sona erdirerek, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nden kalıcı listeye alınmayı bekliyor.
İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, yaptığı açıklamada, Efes'in Dünya Miras Listesi'ne alınması için yıllardır sürdürülen çalışmaların 2015'de sonuç vermesini beklediklerini söyledi.
Bu yıl Dünya Miras Listesi'ne alınan Bergama'da olduğu gibi Efes'te de yoğun hazırlık çalışmaları yürüttüklerini aktaran Ediz, "Bakanlık olarak inancımız ve hedefimiz 2015'te Efes'in Dünya Miras Listesine girmesi" dedi.
Ediz, Efes'in uzun süre geçici listede kalmasının "yerel ve merkezi işbirliğinin sağlanamamasından kaynaklandığını" kaydederek, "Selçuk Belediyesi, eğer Bergama Belediyesinin yapmış olduğu işbirliğini bu süreçte yapmış olsaydı Efes, Bergama'dan önce girerdi. Son yerel yönetim değişikliğiyle çok iyi bir işbirliği ve yoğun bir çalışma var" diye konuştu.
"Bergama'da yapılacak işler bundan sonra başlayacak"
Bergama'nın Dünya Miras Listesi'ne alınmasının önemli bir kazanım olduğunu anlatan Ediz, Bergama'da yapılacak işlerin asıl bundan sonra başlayacağını söyledi.
Ediz, şunları kaydetti:
"Bundan sonra yapılacak çalışmalar çok daha yoğun. 3 yıldır Akropol'de, Asklepeion'da, bazilikada ve Bergama Müzesinde çok ciddi çalışmalar içindeyiz. Yürüyüş güzergahları, çevre düzenlemesi, aydınlatması, engellilerin rahat ulaşımı için düzenlemeler yapıldı. Osmanlı mimarisine yönelik birçok cami, mescit ve bedestenler var, bunların restorasyonuyla ilgili de çalışmalar yapacağız."
Bergama'ya gelen turistlerin ilçede en az bir gece kalmasını sağlayacak şekilde çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Ediz, "gelen ziyaretçilere 'kalıcı miras listesine giren Bergama bunu hak ediyor' dedirtmeyi amaçladıklarını" belirtti.
Kaynak: AA
Advertisement Advertisement