Dolar (USD)
18.6443
Euro (EUR)
19.4227
Gram Altın
1051.836
BIST 100
4874.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

IŞİD'i bakın kim kurmuş

IŞİD'i bakın kim kurmuş

ABD ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, IŞİD'le ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

18 Ağustos 2014 10:53:00

ABD ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, IŞİD'le ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CIA'nın tüm sırlarını bilen adam Snowden konuştu: IŞİD bir ajan devlettir. IŞİD'i ABD, İngiltere ve İsrail'in istihbarat teşkilatları kurdu

Gizli bilgilerini sızdırdığı için kaçarak Rusya'ya sığınan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, IŞİD'in Irak'ta ilk ortaya çıktığı günden bu yana TAKVİM'in örgüt hakkında yazdıklarını doğruladı. CIA ve NSA'in tüm gizli bilgilerine sahip olan Snowden, Irak'ta kaosa neden olan IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat teşkilatlarının olduğunu ileri sürdü. Snowden'a göre CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından kurulan örgütün Ortadoğu'da denge ve tehdit unsuru olarak ABD, İngiltere ve İsrail'e hizmet etmesi planlandı.

AMACI İSRAİL'İ KORUMAK

IŞİD'in bölgede İsrail'in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden'a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor. Üç ülke böylelikle dünyanın her hangi bir noktasında ajanları tarafından yönetilen yerel bir terör örgütü sayesinde hem enerji kaynaklarına ulaşmayı hem de bölgelerdeki siyasi boşluğu doldurmayı hedefliyor.

MAKSAT KARIŞIKLIK

Eski ajan Snowden, İsrail'i korumak için, Ortadoğu'da İsrail'e karşı olan grupların kendi içlerinde savaştırıldığını ileri sürdü. Takvim gazetesi, IŞİD'in Irak'ta ilk ortaya çıktığı Haziran ayı ortasından beri IŞİD'in bağımsız bir örgüt değil CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından kurulan ve bu istihbarat birimlerinin bağlı olduğu ülkelere hizmet eden bir ajan devlet olduğunu yazmıştı. İslami değerlere zarar veren ve bölgeyi kaosa sürükleyen IŞİD'in İsrail hakkında hiçbir açıklamada bulunmaması ve sürekli savunmasız insanları hedef alması dikkat çekmişti.

Kaynak: Takvim

TT SOL
TT Sağ
Advertisement Advertisement