Dolar (USD)
17.9685
Euro (EUR)
18.309
Gram Altın
1026.17
BIST 100
2788.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kritik Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan açıklama

Kritik Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan açıklama

7 buçuk saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar...

02 Aralık 2013 22:08:00

7 buçuk saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar...

Toplantının son yarım saatine, Irak'a yaptığı ziyaretitamamlayarak Türkiye'ye dönen Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

Bakanlar Kurulu sonrası Bülent Arınç açıklama yaptı.

İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

DERSHANELER KONUSU

-15 gün evvel Bakanlar Kurulu toplantısında dershanelerkonusunun kapsamlı bir araştırma yapılarak bugün sayın bakanımız araştırmalarını yapıp taslagını önümüze getirdi.

-Öncelikle şunu belirtmeliyimki dershanelerein kapatılması diye bir şey yoktur bugün birçok kanaldabu şekilde ifade ediliyor, dershaneler özel teşebbüstür, ticarethanedir bizim anayasamız böyle bir şeye müsade etmez bizim dershaneleri kapatmamız söz konusu değildir ve bu ifade tamamen yanlıştır, bu projenin adı: 'DÖNÜŞÜM PROJESİ'dir.

- Bakınız bir yıl içinde SBS'lerin kaldırılmasıyla birlikte dershanelerin sayısında bir azalma söz konusu.

"OCAK AYINDA YASA ÇIKIYOR"

"Madem bir değişim dönüşüm olacaktır, o zaman baskı unsurunun olmaması gerekir. Buradaçalışanların hakları korunacaktır. Böyle bir dönüşüm projesine karşı buna uyan dershaneler olabilir, buna imkanım yok diyenler de süreç içinde bu işten vazgeçmiş olurlar. SBS'lerin kaldırılmış olması sebebiyle dershane ihtiyacı oldukça düşmüştür. 4+4+4 eğitimde bir reform projesidir. 400 binöğretmen 8 yıl, 12 yıl boyunca öğrencilerimize hiç faydalı olmuyor da sadece arada bir gidilendershaneler öğrencilerimize üniversiteyi, fen liselerini kazandırıyor demek öğretmenlerimizefevkalede haksızlık olur. Bunu sağlıkta dönüşüm projesi gibi kabul etmek gerekir. Çocuklarımızıyarış atı gibi koşturmayacak bir noktaya geliyoruz. Bu dershaneler çok faydalı işler de yaptılar, bunu daha önce de ifade ettim. Bunu görmezden gelemeyiz. Bir dönüşüm projesini gerçekleştirmekistiyoruz. Bunu kimse dershanelere karşı bir husumet olarak algılamasın.

Bu dershanelerin sahiplerinin tamamını Hizmet hareketi ya da Cemaat dediğimiz yapıya mal edemezsiniz. Hizmet Hareketi'nin payı yüzde 22'dir. Bu dershanelerin sahiplerinin arasında farklısiyasi görüşler, farklı inançlar var. Dershaneler kapatılıyor yandık , bittik diyenler sadece şu kadardır. Sayın bakanımızın ve bizim de temas ettiğimiz pek çok insan bu değişimi benimsiyor ve sadece bir geçiş sürecine ihtiyaçlarını söylüyor. Biz meseleye rasyonel bakıyoruz, bir tarafın penceresinden bakmıyoruz. 16 milyon gencimiz bugün eğitim çağında. Bu bizim zenginliğimiz. Biz buna karşı niteliklieğitim vereceğiz.

DERSHANELERE SON NOKTA: EYLÜL 2015

Dershaneler konusunun artık fonksiyonunu giderek yitirdiğini ve artık okullaşma noktasına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümet aleyhtarı bir güç gösterisine dönüşen yaklaşım çok doğru bir tavır değildir. Bu mesele halledilecektir. Taslak son şeklini alacak ve Ocak ayında yasalaşması için TBMMgündemine gelecek. Bu dönüşümün sağlıklı olması için de iki yıllık bir süre öngörüyoruz. Eylül 2015. O tarihte dershanelerin okullaşma sürecinde son noktaya gelmesini öngörüyoruz."

''HADİS-İ ŞERİF'E ÖNEM VERİRİM''

"Ben bir Hadis-i Şerif'e çok önem veririm. 'Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde ayakta duranlar yürüyenlerden, oturanlar da ayakta duranlardan daha hayırlıdır.' Hükümet sözcüsü olarak bunu yapmamış olayım. Bu benim Bülent Arınç olarak duyduğum ızdırabın sonucudur. Fitneyi büyütmeden ne doğruysa onu yapacaksınız. Bu sözüm kime. Önce kendimize kabul edelim ama her gün hükümeti hedef tahtasına oturtarak güzel insanların arasını açmaya çalışanlara buradan istirham ediyorum, fitnenin aleti olmayalım, ne siz ne de biz. Bu ateşin söndürülmesi için herkes elindeki bir bardak suyudöküversin. Şu andaki yayınları ben okumakta dinlemekte zorlanıyorum. 10 yıl önceki dosyaları açmanın, daha heybemizi açmadık, deve yükü heybemiz var demenin fitneyi büyütmekten başkasonucu yoktur. Ocak'ta yasayı çıkartıyoruz ve dönüşüm için de gerekli süreyi veriyoruz."