Dolar (USD)
17.9331
Euro (EUR)
18.4099
Gram Altın
1039.38
BIST 100
2864.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kurtulmuş Özdemir İnce'nin açıklamalarını yanıtladı

Kurtulmuş Özdemir İnce'nin açıklamalarını yanıtladı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce, Tele1 yayınında ezanın Türkçe olarak okutulması gerektiğini savundu. Ezanın Arapça okutmanın Arap milliyetçiliği yapmak olduğunu savundu. A​K Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu açıklamalara sert bir yanıt verdi.

04 Temmuz 2022 18:56:43

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce, Tele1 yayınında ezanın Türkçe olarak okutulması gerektiğini savundu. Ezanın Arapça okutmanın Arap milliyetçiliği yapmak olduğunu savundu. A​K Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu açıklamalara sert bir yanıt verdi.

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Cihannüma Derneği 4’üncü Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce’nin ezanın Arapça’ya çevrilmesinin hata olduğu ve Türkçe okutulması gerektiği sözlerini değerlendiren Kurtulmuş, “İki gün evvel ismini anarak ağzımı kirletmeyeceğim bir herif kalkıyor televizyon kanalarında diyor ki, ‘Türkiye demokrasiye çok erken geçti. 1950’de değil, 1975’te geçecekti. Biz bu milletin üstünden şöyle bir silindir gibi geçecek, bunların değerlerini ve inançlarını yok edecektik.’ Hızını alamıyor beyefendi arkasından diyor ki, ‘Nedir böyle Allahuekber diye ezanı getirdiler’ diyor. Dilinin altındaki baklayı söylemiyor. Ama Menderes’in suçu buydu diyor. Allahuekber seslerini yeniden koymak. Yeniden ezanı okutmaktı diyor. ‘Şimdi ne olurdu’ diyor. ‘Tanrı uludur, Tanrı uludur. Tanrıdan başka yoktur tapacak’ desek. ‘Çünkü o Arapların dilidir, biz ise Türk’üz’ diyor. ‘Arap emperyalizminin etkisinde kalamazdık’ diyor. Buna cevap bile vermeye gerek yok da, şunu hatırlatmak istiyorum. Bu fosiller, bu gericiler, bu yobazlar, bu millet düşmanları, bu Türkiye düşmanları, bu insanlık düşmanları bilsinler ki kılıçlarının iki tarafının kestiği devirler çok geride kalmıştır, bir daha da geri gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce: Ne zararı var Türkçe ezanın

Cumhuriyet gazetesi yazarı Özdemir İnce, Tele1 yayınında ezanın Türkçe olarak okutulması gerektiğini savundu. İnce, 'Herhangi bir yerde ezan sadece Arapça söylenir diye iddia edilmiyor. Arapça ezan; Arap ve kültürel emperyalizmdir. Ne zararı var 'Tanrı uludur Tanrıdan başka yoktur tapacak'ın? Ha Arapça olmuş ha Türkçe. Ondan sonra Said Nursi Kürdü çıktı.” dedi.

“Allah bizlere nasip etti, zincirleri kırıldı, Ayasofya açıldı”

Ayasofya’nın ibadete kapalı olduğu dönemde açılması için oldukça yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş, “Ayasofya’nın önünde yumruklarımızı sıkarak, ‘Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın’ diyerek nice dualara iştirak etmiş olan birisiyim. Ama onları dinlerken, bizim neslimiz ve bizden sonraki arkadaşlarımız hep bir taraftan bunları niyaz ediyor, bir taraftan da ‘Acaba açılır mı’ diyorduk. Bu büyük mücadelelerin, bu anlamlı çalışmaların sonucu olarak içinde yaşadığımız dönem içerisinde Allah bizlere nasip etti. Zincirleri kırıldı, Ayasofya açıldı. Kıyamete kadar Müslüman milletimizin camisi olarak ibadete açık olacaktır” açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: 20 günde yıpranacak bir adayla da uğraşmasınlar

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalında gazeteci Kenan Taş'ın sorularını yanıtladı. Millet İttifakı'nın adayı ile ilgili konuşan Kurtulmuş, 'Kimi aday göstereceklerini söylemek bize düşmez. Bizim adayımız 20 yıldır ortada ve yıpranmıyor da Allah aşkına onların adayı 20 günde mi yıpranacak? 20 günde yıpranan bir adayla da uğraşmasınlar. Kusura bakmasınlar yani.' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak