Kardeseli

Onbinlerce aileye Macron destekli Fransız zulmü!

Onbinlerce aileye Macron destekli Fransız zulmü!
16 Eylül 2020 08:20:04

​Afrika petrolleriyle ilgili yayınlanan iki araştırma raporu, Fransız enerji şirketi Total'in Uganda ve Tanzanya'daki petrol projelerinin topluma verdiği büyük zararı ortaya koydu. Uganda'dan gelen petrol, boru hatlarıyla Tanzanya'nın Darüsselam Limanı'na pompalanacak. Ancak boruların geçmesi planlanan arazilerdeki birçok yerli topluluk üyesi evlerinden zorla tahliye edildi.

Skandalı ortaya koyan raporlara göre, Tanzanya ve Uganda’da en az 12 bin aile düzgün bir şekilde tazmin edilmeden topraklarını kaybetti. Hassas ve hayati ekosistemlerin de Fransız devleti ve bizzat Macron’un desteklediği bu projede tehlike altında.

Mirat Haber Ajansı'nın haberine göre, Oxfam'ın “Hattın Sonunda Boş Sözler mi?” raporu ile Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu ve İnsan Hakları Girişimi Vakfı'nın “Yeni Petrolde Eski Tas Eski Hamam” raporu skandalı ortaya çıkardı. 

Petrol şirketlerinin Albert Yarığı adı verilen geniş bölgedeki iş yapma tarzları eleştiriliyor. İnsan Hakları Girişimi Vakfı’nın hukuk görevlileri, kendilerinin ve davaya dahil olan diğer sivil toplum kuruluşlarının projeden etkilenen Afrikalı halk için tazminat talep etmek üzere mahkemeye gideceklerini bildirdiler.