Kızılay Web
Dolar (USD)
16.8124
Euro (EUR)
17.5622
Gram Altın
977.179
BIST 100
2405.98
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

​Talep var kaynak yok

​Talep var kaynak yok

Türkiye'de otomotiv satış sonrası sektörü büyümesini sürdürdü. Fakat, çip üretiminde yaşanan sorun yedek parça üretimini de sekteye uğratınca, sektör talebi karşılayacak kaynak sıkıntısı yaşamaya başladı.

01 Kasım 2021 01:32:22

Türkiye'de otomotiv satış sonrası sektörü büyümesini sürdürdü. Fakat, çip üretiminde yaşanan sorun yedek parça üretimini de sekteye uğratınca, sektör talebi karşılayacak kaynak sıkıntısı yaşamaya başladı.

Sadece otomobillerden ibaret olmayan otomotiv sektörünün en önemli iş kollarından biri de satış sonrası ürün ve hizmetleri. Bu sektörün çatı derneği olan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, pazarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçen yılı da dahil edecek olursak otomotiv sektöründe üretimde 10 milyondan fazla araçlık bir kayıp olduğunu söyleyen Özalp, “Çip krizi yalnızca aracın banttan çıkmasıyla ilgili bir durum değil, bu durum diğer yedek parça taleplerinin de durdurulmasına sebep oluyor. Çünkü genel anlamda orijinal yedek parça üreticileri, parçalarını direkt aracın üretim ve montajına verdikleri için burada sıkıntı yaşıyorlar. Bu, en önemli krizimiz. Çip sadece araçlarda yok, yedek parçalarda da var. Bazı çiplerin olmaması, yedek parça üretimini de etkiliyor” dedi.

Sektörde paradokslar mevcut

“Sektördeki talep daha da artacak” diyen Özalp, “Geçen sene ve iki sene öncesine göre satışlarımız arttı. Durumumuzu özetlemek gerekirse; talep var, satış var, beklenti yüksek. Ama bunu karşılayabilmek için gerekli yedek parça tedariğinde hammadde, lojistik ve maliyet kaynaklı sorunlar yaşanıyor. Sektörde de bu yüzden çelişkiler, paradokslar mevcut. Talep var, talebi karşılayacak bir kaynak sıkıntısı da var. Türkiye’de de o üretimi karşılayacak kaynak yok” ifadesini kullandı.

ziyaozalp_1c944c2eee4084050071d9d5d3b480aa.jpg

Çin avantajını yitirdi

Çin’deki fabrikalarda elektrik sıkıntısı nedeniyle 3 gün çalışma, 4 gün kapatma durumu var. Navlun maliyetleri 4 kat arttı. Çin’in ucuz mal avantajı, navlun maliyetleriyle avantajını yitirdi. Bunlarkısa vadede çözülmeyecek ve parça bulunurluk krizi2022’de de sürecek

Satışlar arttı

OSS Derneği’nin üyelerinin katılımıyla düzenlen 2021 Yılı Üçüncü Çeyrek Sektörel Değerlendirme anketine göre; yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre üyelerin yurt içi satışları ortalama yüzde 22 arttı. Yılın üçüncü çeyreğinde yurt içi satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre de ortalama yüzde 27’ye yakın artış oldu.

TDV sağ
Advertisement Advertisement