Dolar (USD)
21.2519
Euro (EUR)
22.8883
Gram Altın
1337.796
BIST 100
5372.66
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tren seyahatinde aşı ve PCR zorunluluğu

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş üzeri yolcular için aşı PCR zorunluluğuna dair bilgiler paylaşıldı.

Tren seyahatinde aşı ve PCR zorunluluğu
03 Eylül 2021 15:44:22

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş üzeri yolcular için aşı PCR zorunluluğuna dair bilgiler paylaşıldı.

AA muhabirinin, TCDD Taşımacılık AŞ'den aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığının "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" çerçevesinde, şehirlerarası tren yolculuğuyla ilgili olarak 2 yaş altı bebek yolcular için HES kodu gerekmiyor, 18 yaş altı yolcular ise HES koduyla biletlerini alabilecek, trenle seyahat edebilecekler.

18 yaş üzeri yolcular biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan yolcular (Kovid 19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) durumlarını HES uygulamasından belgeleyerek, aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecekler.

Gar ve istasyon girişlerinde ise HES kodu kontrolü devam edecek.

İlk istasyonda indirilecek

YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek, trende tespiti halinde ilk istasyonda trenden indirilerek bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Seyahat bilgileri, salgın süresince gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde filyasyon uygulamalarında kullanılmak üzere yetkili makamlarla paylaşılacak.

Advertisement Advertisement