Dolar (USD)
21.2553
Euro (EUR)
22.9395
Gram Altın
1337.65
BIST 100
5372.66
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye ile BAE arasında 64 milyar TL'lik anlaşma

Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası arasında ikili para takası (swap) anlaşması imzalandı.

Türkiye ile BAE arasında 64 milyar TL'lik anlaşma
19 Ocak 2022 12:19:27

Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası arasında ikili para takası (swap) anlaşması imzalandı.

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruya göre, swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar BAE dirhemi ve 64 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma 3 yıl geçerli olacak.

BAE Merkez Bankası Başkanı Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan anlaşma, karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

YEREL PARA İLE TİCARET İÇİN ÖNEMLİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen TCMB Başkanı Kavcıoğlu, anlaşmanın, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını gösterdiğini ifade etti.

BAE Merkez Bankası Başkanı Balama ise "Bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidi" değerlendirmesini yaptı.

SWAP NEDİR?

Swap, aslında takas anlamına gelir. İki tarafın bir varlık veya nakit akışını aralarında değiştirdiği işleme SWAP denir. Bu işlemle çeşitli finansal durumlara karşı riskin en aza indirilmesi amaçlanır.

Swap, döviz kurlarında oynaklığın olduğu yatırımcının riskinin önünü alması için önemli bir araç olarak kullanılır.

Advertisement Advertisement