Dolar (USD)
18.8172
Euro (EUR)
20.4975
Gram Altın
1167.239
BIST 100
5129.51
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Ümmet'le ne işimiz olur?

Ümmet'le ne işimiz olur?

Ümmet bilincinden uzaklaştık. İnsanlar tuttukları takımları ya da siyasi partileri takip ettikleri kadar ümmetin durumunu merak etmiyor. Öğrenci merak etmiyor, çünkü öğretmen de merak etmiyo.

07 Nisan 2015 11:50:00

Ümmet bilincinden uzaklaştık. İnsanlar tuttukları takımları ya da siyasi partileri takip ettikleri kadar ümmetin durumunu merak etmiyor. Öğrenci merak etmiyor, çünkü öğretmen de merak etmiyo.

Ercan HARMANCI / Eğitimci-Sosyolog

İmam Hatip Liseleri, ülkemizdeki inançlarını önceleyen toplumun en çok umut bağladığı liseler olmuştur. Bazen o liselere engeller çıkartılınca insanlar üzülmüş; bazen de önündeki engeller kaldırılmış insanlar bayram etmiştir. Bazen bu okullara politik yakıştırmalar yapılmıştır. Öyle zamanlar olmuştur ki tüm meslek lisesi öğrencileri rahatlıkla iş tulumlarını giyerken kızlarımız tesettürlü derslere girememişlerdir. Hatta bazı zamanlar Milli Güvenlik dersine giren askerler öğrencilere kan kusturmuşlar birçok okul idarecileri de "siz bilirsiniz efendim, emredersiniz efendim" modunda yaşanılanlara ses çıkarmamışlardıru2026

O günler geride kaldı bir daha gelir mi gelmez mi bunu Allah'tan başka kimse bilemez. Her nimetin aynı zamanda bir de vebali vardır. Ve bugün bu vebal eğitimcilerin üzerindedir... Belli dönem bu okullardan mezun olan kişilere birçok meslek gurubuna girmelerine izin verilmemiş hatta sadece imam hatip olarak görev yapmaları istenmiştir.

İLETİŞİMİN ETKİLERİ

Bu okullarda verilen eğitim aslında toplumun inanç ve o inancı yaşama düzeyini belirleyecektir. Dünya 1980'li yıllarındaki dünya değilu2026 İletişim ve etkileşim hem maddi hem de manevi boyutta toplumları çok çabuk etkisi altına alabilmektedir.

Bugün imam hatip liseleri inanç ve değerlerine yabancılaşmış gençlerle doludur. Bunun sebebi sadece gençler değildiru2026 Anne babalar, idareciler, eğitimcileru2026 Ve toplamda sistem deyip rahatlayabiliriz ama dünyadau2026 Ahirette ise herkes hesap verecek yapması gerekirken yapmadıklarındanu2026

İnsan zihni iki soru kalıbıyla çalışırsa yapması gereken işlerin vebalini taşır ve gerekenleri yapmak için çabalar. Bu iki soru "ne" ve "nasıl" sorusudur. Fakat insanı sorumluluktan uzaklaştıran soru kalıbı olan "neden, niçin ve kim?" sorularıyla başlarsa sürekli yapması gerekenlerden kaçan kişi olacaktır.

NASIL KURTULACAĞIZ?

Evet, yaşadığımız durum hem idarecilerin hem eğitimcilerin hem de öğrencilerin inanç ve değerlerine yabancılaşmasıdır.

Nasıl bu durumdan kurtuluruz sorusunun cevaplarını arayalımu2026

İlki, ümmet bilincinden uzaklaştık. İnsanlar tuttukları takımları ya da siyasi partileri hatta marketten alacakları ürünleri takip ettikleri kadar ümmetin durumunu merak etmemektedirler. Öğrenci merak etmiyor çünkü öğretmen merak etmiyor ya da öğretmen merak etse bile bu sefer de idareci buna mevzuatta yeri yok diyerek izin vermiyor.

Bırakalım İmam hatip Liselerinde ümmet bilinci sağlayacak dersin olmamasını İlahiyat Fakültelerinde de bu bilinci kazandıracak bir ders yoktur. Böyle bir dersin bu okullarda olması yaşadığımız sosyo-kültürel ve siyasal ortamlarda bir gerekliliktir. Bugün insanlar aynı ümmetten olan insanların yaşadıklarına inançları ekseninde değil insanlık ekseninde üzülüyor.

ÜMMET BİLİNCİ DERSİ

Ümmet Bilinci dersini destekleyen iki ders daha öğrencilere kazandırılmalıdır. Biri öğrencilere "Resuller ve Nebiler Tarihi" dersinin öğretilmesidir. Böyle bir ders olmasa da yıllardır "Dinler Tarihi" adı altında ama misyonu belirsiz bir ders öğretilmiştir. Maalesef imam hatip 12. Sınıfa gelmiş bir öğrenci resul ve nebileri tanımamaktadır. Dört kutsal kitabın resullerinin ötesinde bilgileri ya yok ya da yetersizdir. Bu dersin en önemli işlevi öğrencilere rol model oluşturmasıdır. Bir gün içinde bazen Salih(a.s) gibi bazen Musa (a.s) gibi her daim de Muhammed (a.s) gibi davranmamız gerekmektedir. Lut (a.s) ve onun rol modelliğini bilmeyen genç toplumsal ve bireysel ahlakın Kur'an ile şekillenmesi gerektiğini hissedemeyecektir.

ÜMMET COĞRAFYASI

Bir başka ders "Ümmet Coğrafyası" dersi olmalıdır. Bu toplumun gençlerine Rönesans dönemi anlatıldığı kadar ümmet coğrafyası anlatılmış olsaydı imam hatip gençlerinin dünyaya bakışı çok daha farklı olacaktı. Ümmeti tanımak onlara heyecan katacaktır. Ümmet için çalışmanın karşılığının cennet olduğu bilincini kazanan öğrenci bugün ortaya koyduğu çabadan daha farklı bir çaba ortaya koyacaktır.

Önümüzdeki yıllarda bu derslerin gerekliği daha fazla hissedilecektir. Birçok gencimizin heyecanı maalesef sahnelerde ve ışıklar altında heba edilmektedir. Özellikle imam hatiplerdeki öğrencilerin yarıştırılması, bir birlerine üstün gelme çabaları öğrencileri bencilliğe ve pragmatizme itmektedir. "Hayırda yarışın" emri, sahnelerde yarışına dönüştürülmüştür.

Ümmet coğrafyasını ve ümmetin sorunlarını ve de sahip olduğu gücü bilen bir imam hatip toplum üzerinde daha etkin ve etkili olacaktır.