Dolar (USD)
32.19
Euro (EUR)
34.80
Gram Altın
2453.89
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakanı Nebati'den fırsatçılara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fiyat artışına giden konut fırsatçılarına yönelik uyarı yaptı. Bakan Nebati, rayiç bedelle gerçek fiyat arası marjın çok genişlediğini, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.
Bakanı Nebati'den fırsatçılara uyarı
10 Ocak 2023 14:17:40
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fiyat artışına giden konut fırsatçılarına yönelik uyarı yaptı. Bakan Nebati, rayiç bedelle gerçek fiyat arası marjın çok genişlediğini, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basının gündeme ilişkin kendisine yöneltilen sorularını yanıtlayan Bakan Nebati, enflasyonda vatandaştan beklentilerini ve "Yeni Evim" projesindeki denetimleri aktardı.

Vatandaşların enflasyon karşısında bilinçli duruşu tamamlayıcı rol oynayacak

"Fiyat sabitleme ya da indirime gitme" çağrısına birçok sektörün katılım gösterdiğini, sektörlerin talepleri üzerine görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Nebati, vatandaşların da haksız fiyat artışları karşısındaki bilinçli duruşunun enflasyonla mücadelede tamamlayıcı bir rol oynadığını belirtti.

Perakende sektörünün tamamı bu çağrıya destek verdi

Bakan Nebati, perakende sektörünün tamamının bu çağrıya destek verdiğini ve bu desteklerin daha da genişleyeceğini ifade etti.

Enflasyonun makul seviyelerde olması hedefleniyor

Enflasyonun makul seviyelerde olması ve yılsonu hedefleriyle bağlantılı gerçekleşmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Nebati, ocak ayında enflasyonda eksi beklentilerinin olmadığını ifade etti.

Yeni evim projesinde fiyatlama kontrolleri yapıldı

Nebati, “Yeni Evim” projesinde fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, "Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar." diye konuştu.

Konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi kangren konularından biri

Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye'nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Nebati, "Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var." değerlendirmelerinde bulundu.

Nebati, söz konusu çalışmanın çok ayrıntılı olduğunu belirterek, onun için reform yapmak gerektiğini söyledi.

Memur zammı kaynağı ayrıldı

Nebati, ayrıca açıklamasında memur maaş zammının yüzde 30 artırılmasına yönelik gereken kaynak için Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eti.

Şubatta Hindistan'a gidecek

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımcılarla sürekli görüşmelerinin olduğunu belirten Nebati, şubat ayında G20 için Hindistan'a gideceklerini, bu ay da Avrupa'da görüşmelerinin olacağını söyledi.

Görüşmeler sadece körfez ülkelerle sınırlı değil

Suudi Arabistan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda mevduat hesabı açmak için gerçekleştirdiği görüşmelerin hatırlatılması üzerine Nebati, görüşmelerin sadece Körfez ülkeleriyle sınırlı olmadığına dikkat çekti.

Bakan Nebati, 16 Ocak’ta muhabirlerle yıl değerlendirmesi yapılacağının da bilgisini verdi.

TDV kurban