Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Sıcak hava kan bağışını düşürdü

Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, Haziran ayından itibaren yükselen hava sıcaklıklarının bölgelerindeki kan bağışlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.
Sıcak hava kan bağışını düşürdü
24 Ağustos 2023 12:20:34
Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Barış Dolaş, Haziran ayından itibaren yükselen hava sıcaklıklarının bölgelerindeki kan bağışlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü, İzmir, Manisa ve Aydın'daki 95 hastanenin gereksinimini karşılamak amacıyla günde ortalama 1500 ünite kan bağışı toplamayı hedefliyor. Ancak hazirandan bu yana günde 700-800 ünite seviyesine kadar düşen bağışlar, ihtiyacın altında kaldı.

Barış Dolaş, AA muhabirine, bağışçı sayısının düşmesi nedeniyle bölgelerindeki bazı ameliyatların ertelenmek durumunda kalabildiğini belirtti.

Türkiye genelinde kan stoklarının kritik seviye altında olmadığını ama yaşanabilecek bir deprem gibi afet durumlarında kanın her zaman gerekli olduğunu aktaran Dolaş, "Vatandaşlarımız 'Sıcak havalarda kan bağışı yaparsam eğer sağlığımla alakalı sıkıntı yaşarım, sıcak havadan etkilenirim, hastalık bulaşır.' gibi ön yargılar ya da korkularından dolayı kan bağışından uzak duruyor." dedi.

Dolaş, vatandaşların sıcak havalarda da kan bağışında bulunabileceğini işaret ederek şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız sıcak havadan dolayı haklı olarak bir kaygıya sahipler, 'Acaba kan bağışına gelip araçlarda kan bağışında bulunduktan sonra, sıcak havayla birlikte bir sağlık sorunu yaşar mıyım?' diye. Kurumumuzdaki tüm araçlarda iklimlendirme var. Kişiler, kan bağışında bulunduktan sonra biz onları hemen göndermiyoruz. Yaklaşık 15 dakika ikram bölümüne alıyoruz. Tamamen geldikleri şekilde tansiyon ve şekerleri normal düzeye ulaştığında araçlarımızdan uğurluyoruz. Kişiler bu bekleme süresini bizim yönlendirmemiz ve talimatlarımıza uyarak geçirdiği sürece bağıştan sonra sıcak havalardan kaynaklanan sağlık problemi yaşamayacaklardır."

Kan bağışında bulunan 35 yaşındaki Hakan Bayram ise daha önce 37 kez kan verdiğini, bugüne kadar sağlık açısından hiçbir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Kan vermenin önemine değinen Bayram, "Korkulacak bir şey yok. Kan bağışı insanların 30-35 dakikalarını alıyor. Herkes 3 ayda bir kan bağışında bulunabilir." diye konuştu.

ABONE OL
Murat kurum 300x250