Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.99
Gram Altın
2423.65
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

10 ilde zehir tacirlerine nokta operasyon

23 Eylül 2023 09:06:44
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 10 ilde gerçekleştirilen narkotik operasyonlarının sonuçlarını paylaştı. Operasyonlar neticesinde büyük miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken 49 zehir taciri de yakalandı.

Bakan Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre; Emniyet ve Jandarma Narkotik Suçlarla Mücadele ekiplerince Tokat, Muğla, Kahramanmaraş, Giresun, Aydın, Balıkesir, Konya, Elazığ, Ankara ve Sakarya'da uyuşturucu operasyonları düzenlendi.

Operasyonlarda 49 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı, çok miktarda uyuşturucu ele geçirildi.Bakan Yerlikaya, "Operasyonları düzenleyen güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. Aydınlık geleceğimiz olan evlatlarımıza zehir tacirlerinin musallat olmalarına izin vermeyeceğiz. Her an enselerindeyiz, onlara göz açtırmayacağız" dedi.Bakan Yerlikaya yaptığı açıklamada, "10 ilimizde düzenlenen narkotik operasyonlarda çok sayıda muhtelif miktarda uyuşturucu ele geçirildi, 49 zehir taciri yakalandı." İfadelerini kullandı.

Narkotik şubeleri

Narkotik şube, bir polis teşkilatının veya kolluk kuvvetlerinin bünyesinde bulunan ve uyuşturucu madde ile ilgili suçları araştırmakla görevli özel bir birim veya bölümdür. Narkotik şubeleri, uyuşturucu madde kaçakçılığı, ticareti, kullanımı ve bu suçlarla ilgili diğer faaliyetleri önlemek ve soruşturmakla görevlidirler.

Narkotik şubeleri genellikle eğitimli polis memurlarından oluşur ve bu memurlar uyuşturucu madde suçlarına karşı özel eğitim almışlardır. Bu birimler, uyuşturucu madde ile mücadelede çeşitli yöntemler kullanarak suçluları tespit eder, gözaltına alır ve yargı önüne çıkarır. Ayrıca, uyuşturucu madde trafiğini ve kaçakçılığını önlemeye çalışırlar.

Narkotik şubeleri, uyuşturucu madde kullanımının toplum sağlığına olan olumsuz etkilerini azaltmayı hedefler ve bu amaçla hem cezai kovuşturma hem de önleyici tedbirler alırlar.

narkotik-sube_6d60c5d71f94463383dcd8a87b6d1e5b.jpg

Narkotik şube görevleri

Narkotik şubeleri, uyuşturucu madde ile mücadelede aşağıdaki görevleri yerine getirir:

Soruşturma: Uyuşturucu madde suçlarına ilişkin ihbarları değerlendirir, istihbarat toplar ve soruşturmayı yürütür. Suçluların kimliklerini tespit eder, kanıtları toplar ve mahkemeye sunar.

Gözaltına Alma: Uyuşturucu madde suçları şüphelilerini gözaltına alır ve sorgular. Bu süreçte suç delillerini koruma, kanıtları toplama ve şüphelilerin haklarına saygı gösterme sorumluluğunu taşırlar.

Operasyonlar: Uyuşturucu madde trafiği ve kaçakçılığına karşı operasyonlar düzenlerler. Bu operasyonlar genellikle istihbarat çalışmalarına dayalıdır ve büyük miktarda uyuşturucu madde ele geçirme amacını taşır.

Eğitim ve Bilinçlendirme: Toplumu uyuşturucu madde kullanımının zararları konusunda bilgilendirirler ve gençlerin uyuşturucu madde kullanımından kaçınmalarına yardımcı olacak programlar düzenlerler.

İşbirliği: Diğer ülkelerin narkotik birimleriyle ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparlar. Uyuşturucu madde ticaretini engellemek ve suçluları takip etmek için uluslararası düzeyde bilgi paylaşımı yaparlar.

Narkotik şubeleri, uyuşturucu madde suçlarına karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için teknolojik araçları, istihbarat kaynaklarını ve eğitimli personeli kullanırlar. Uyuşturucu madde suçlarının önlenmesi ve suçluların cezalandırılması, toplumun güvenliği ve sağlığı için önemli bir rol oynar.

Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement