Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

20 milyon liralık trübülans vurugunu

Uçaklarda türbülansı önleyen bir çip ürettiğini iddia eden Ç.İ isimli dolandırıcı, yatırımcılardan toplamda 20 milyon TL para topladı.Ç.İ, yatırımcılarına yüzde 30 kar payı vaadiyle çipine yönelik yatırım teklifinde bulunarak güvenlerini kazandı. Ancak kısa bir süre sonra foyası ortaya çıktı.
20 milyon liralık trübülans vurugunu
05 Ağustos 2023 13:12:44
Uçaklarda türbülansı önleyen bir çip ürettiğini iddia eden Ç.İ isimli dolandırıcı, yatırımcılardan toplamda 20 milyon TL para topladı.Ç.İ, yatırımcılarına yüzde 30 kar payı vaadiyle çipine yönelik yatırım teklifinde bulunarak güvenlerini kazandı. Ancak kısa bir süre sonra foyası ortaya çıktı.

İstanbul'da, fizik mezunu olan İ.Ç isimli kadın tarafından, filmlere konu olacak türden büyük bir dolandırıcılık hikayesi yaşandı.

Çevresine ve akrabalarına kendisini başarılı bir fizik mühendisi ve Marmara Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak tanıtan İ.Ç, büyük bir iddiayla ortaya çıktı. "CAFA CHIP" adını verdiği bir yazılım sayesinde uçakları türbülanslardan koruyacak bir çip geliştirdiğini iddia etti. Bu buluşun uçaklara, türbülansa girmeden önce en güvenli rotayı bulma konusunda yardımcı olduğunu belirtti.

İ.Ç, başarılı bir bilim insanıymış gibi davranarak projenin reklamını sosyal medya platformlarında da yaptı ve çevresinden güven kazandı. İddiasına göre, projeyi Türkiye ve dünyadaki birçok şirkete pazarlamış ve 150 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Bu sözde başarılı projeye inanan ve büyük paraların döndüğüne inanan mağdurlar, İ.Ç'nin yüzde 30'luk kar payı vaadiyle kendisine para yatırmaya başladılar. İ.Ç, yatırımcılara kısa süreliğine de olsa yüzde 30'luk kar payları ödeyerek güvenlerini pekiştirdi.

dolandirilanlar-arasinda-pilotlarda-var_96ced4eabad683eeb7e8179641866e53.jpg

Ancak zamanla, mağdurlar verdikleri paraları geri istemeye başladılar ve işin içyüzü açığa çıktı. İ.Ç, paraları iade etmeye başlayınca dolandırıcılığı deşifre oldu. Mağdurlar, aldıkları kar paylarının ardından paralarını alamadıklarını fark ederek savcılığa başvurdular ve şikayetçi oldular.

İ.Ç, kısa süre içinde kendi akrabalarından, pilotlardan, doktorlardan ve mühendislerden oluşan çok sayıda kişiyi yaklaşık 20 milyon TL dolandırmış oldu. Mağdurlar, parasını geri alamamanın hayal kırıklığını yaşarken, İ.Ç'nin dolandırıcılık hikayesi gündemde geniş yer buldu.

Dolandırıcılık olayı, bir kez daha insanların yatırımlarını yaparken dikkatli olmaları ve iddialı vaatlere kanmadan önce detaylı bir araştırma yapmaları gerektiğini gösterdi. Dolandırıcılığa maruz kalan mağdurların hukuki yollara başvurarak haklarını arayacağı ve adli sürecin devam ettiği belirtiliyor.

Türbülans, genellikle uçakların havada seyir halindeyken karşılaştığı bir hava olayıdır. Havada değişen hava akımları, rüzgar şiddeti ve yönündeki farklılıklar nedeniyle ortaya çıkan dalgalanmalar olarak tanımlanabilir. Bu dalgalanmalar uçağın yatay ve dikey yönde hareketini etkileyerek, yolcular ve uçak için rahatsız edici olabilecek sarsıntılara sebep olabilir.

Türbülanslar, atmosferde farklı sıcaklık, basınç ve nem koşullarının birleşimiyle meydana gelirler. Jet akımları, yüksek rakımlardaki dağlar, sıcaklık değişimleri ve farklı hava kütlelerinin karşılaşması gibi durumlar türbülansa neden olabilir. Türbülans, genellikle meteorolojik tahminlerle belirlenir ve uçaklar tarafından önlenmeye çalışılır. Uçuş planlaması ve rotalarda türbülans olabilecek bölgelerden kaçınılması, uçuş güvenliği açısından önemlidir. Uçaklar, türbülans sırasında güvenliği sağlamak ve yolcuların rahatlığını korumak için tasarlanmıştır. Pilotlar, türbülansla başa çıkmak için eğitilir ve uygun önlemleri alırlar.

TDV kurban
Advertisement