Dolar (USD)
18.4191
Euro (EUR)
17.8508
Gram Altın
973.15
BIST 100
3281.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

3 aylar ne zaman başlıyor? 2018 Recep ayı başlama tarihi

3 aylar ne zaman başlıyor? 2018 Recep ayı başlama tarihi

2018 yılında 3 ayların başlama tarihi kısa bir süre kala Müslümanlar '3 aylar ne zaman başlayacak?' diye araştırmaya başladı. Nisan ayında başlayacak olan 3 ayların başlangıç tarihini öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin...

08 Mart 2018 14:42:00

2018 yılında 3 ayların başlama tarihi kısa bir süre kala Müslümanlar '3 aylar ne zaman başlayacak?' diye araştırmaya başladı. Nisan ayında başlayacak olan 3 ayların başlangıç tarihini öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin...

Recep,Şaban ve Ramazan olan müabarek 3 ayların başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Müslümanlar şimdiden 3 aylar ne zaman başlıyor? diye araştırıyor. Bir diğer merak edilen konu ise 2018 Ramazan ayı ne zaman başlalayacak? sorusu. İşte 3 aylar ile ilgili detaylar...

Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren 3 aylar Mart ayının kaçında başlayacak? Ramazan Ayı'nı barındırması ile üç aylar, dinimizce son derece ehemmiyet verilen aylar olarak karşımıza çıkıyor. İşte Regaip Kandili ile başlayan 3 aylarda yapılacak ibadetler edilecek dualar ve başlangıç tarihi

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

3 ayların gelmesiyle yüreklerinde farklı bir coşku oluşan Müslümanlar, 2018 yılına yaklaşmamız ile birlikte 3 ayların ne zaman başlayacağı sorusuna yanıt aramaya başladı. 2018 yılında 3 aylar 18 Mart 2018 tarihinde Receb ayı ile birlikte başlayacak. Ayriyeten bu günde Regaib Kandili idrak edilecek. 13 Nisan 2018 tarihinde ise Miraç Kandili karşılanacak.

2018 RAMAZAN NE ZAMAN?

17 Nisan 2018 tarihinde Şaban ayı başlayacak ve 30 Nisan 2018 tarihinde Berat Kandili idrak edilecek. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı ise 16 Mayıs 2018 tarihinde idrak edilmeye başlanacak. Kadir Gecesi ise 10 Haziran 2018 tarihine denk gelmektedir. Ramazan ayının ardından Ramazan Bayramı ise 15 Haziran'da kutlanmaya başlanacak ve 17 Haziran 2018'de bayram son bulacak.

Peki üç aylarda hangi ibadetler yapılmalı?

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren üç ayları dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir. u2013 Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. u2013 Peygamber Efendimize (s.a.s.) salat ve selamlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. u2013 Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatu00ee meselelerde derin düşüncelere girmeli. u2013 Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli. u2013 Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı. u2013 Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli. u2013 Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. -Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli. u2013 Hayattaki manevu00ee büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli. -Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

Üç ayların önemi

3 aylar, Rahman olan Allah'ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı aylardır.

Diğer vakitlerde ibadat-u taate on sevap veriliyorsa, Receb, Şaban ve Ramazan aylarında ihlas ve samimiyete bağlı olarak kat kat daha fazla sevap verilir.

Üç aylar, yılda bir defa gelen ve ahiret ticaretinin yapıldığı mümtaz aylardır. Bereket ve feyzinden İstifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsu00ee aylardır.

Bu eşsiz aylarda ahirete yönelik amelleri diğer vakitlere nispeten daha fazla çoğaltmak gerekir. Bu aylarda daha fazla Kur'an-ı Keru00eem okumak, ilme daha fazla yönelmek, ibadet ve tefekküre ve İslamu00ee hizmetlere daha fazla vakit ayırmak Mü'min'ler için kaçınılmaz bir fırsat olmalıdır.

İşte bu sebeple üç ayların ve üç aylar içerisinde bulunan mübarek gecelerin büyük bir sevinç ve coşkunlukla ihya edilmesi büyük önem arz etmektedir. Buna mukabil olarak da bu ayların fazilet ve bereketinden mahrum kalan kimseler ise büyük hayırlardan mahrum kalmış demektir. Müslümanların uyanık davranıp bu ayları ganimet bilmesi, bir anını bile gaflet içerisinde geçirmemesi gerekir.

Nebu00ee (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Recep ayı girdiği zaman:

"Allah'ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve Ramazan ayını da bize mübarek eyle (Ramazan'a kavuştur)" diye dua etmişlerdir. (AhmedibnüHanbel, el-Müsned, 1/259)

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement