Dolar (USD)
32.88
Euro (EUR)
35.23
Gram Altın
2492.42
BIST 100
10754.37
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi başladı

Kara, uzay ve deniz sınırı konuları ile HAARP teknolojilerinin işleneceği 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS) başladı.
4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi başladı
21 Mart 2023 15:34:15
Kara, uzay ve deniz sınırı konuları ile HAARP teknolojilerinin işleneceği 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS) başladı.

İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından hayata geçirilen 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS), Hacettepe Üniversitesi Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

İki gün boyunca devam edecek programda, kara, uzay ve deniz sınırı konuları ile HAARP teknolojileri işlenecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, programın açılışında yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ilk gününden itibaren savunma sanayisi sektörünün hızlıca harekete geçtiğini vurguladı.

MART 2023_radar1_82612e71ce3ab81c02b9d9994630d4dd.jpg

Türkiye’nin sınır güvenliği alanında önemli birçok ürün ve sistemi ürettiğine işaret eden Demir, radar sistemlerinin harp alanı ve sınır güvenliğinin temel, vazgeçilmez unsuru haline geldiğini aktardı. Demir, "Bu nedenle askeri ve sivil radar sistemlerine yönelik orta ve uzun dönemdeki ihtiyaçlarımızın yurt içinden karşılanması ve bu alanda yerli sanayinin kabiliyetlerinin geliştirilmesi, üniversite ve araştırma merkezlerimizin de bilgi birikimlerinin savunma sanayisi bünyesinde kullanılması büyük önem arz etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Demir, Erken İhbar Radar Sistemi ailesinin yeni ürünü olan Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi'nin ilk ürününü yakın zamanda envantere ekleyeceklerini bildirdi. Milli radar sistemi sayısını artırmayı planladıklarını dile getiren Demir, bu kapsamda yeni sözleşmeler imzaladıklarının altını çizdi.

MART 2023_radar2_9af0aed93459d918f99c004e439db045.jpg

Sektörün ve ülkenin, tarihi günlerden geçtiğine dikkati çeken Demir, şunları kaydetti:

"Yakın zamanda Kızıl Elma insansız savaş uçağımız ilk uçuşunu yaptı. 18 Mart bizim için bir milat tarihti ve 18 Mart’ta uçağımız hangardan çıktı, taksi yaparak işbaşına gitti. Bunun yanında 'Hürjet'imiz, Atak-2 ve Anka-2’miz de artık görücüye çıktı. Bayraktar TB3'ümüzün de Anadolu Gemisi’nde operasyon yapmak üzere hazırlandığında belirtmek istiyorum. Bütün bu çalışmalar gösteriyor ki inşallah istiklalin 100. yılına havacılık ve savunma sanayisi olarak en büyük katkıyı desteği vereceğiz."

VF kat sağ