Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

AB Yüksek Temsilcisi'nden "Gazze'de insani felaketi durduralım" çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in saldırılarını devam ettirdiği Gazze'de yaşananların "insani felaket" olduğunu belirterek, "Bu insani felaket doğal bir felaket değil, bir deprem değil, bir sel değil. Bu, insanın neden olduğu bir insani felakettir ve durdurulmalıdır." dedi.
AB Yüksek Temsilcisi'nden "Gazze'de insani felaketi durduralım" çağrısı
21 Şubat 2024 23:32:04
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in saldırılarını devam ettirdiği Gazze'de yaşananların "insani felaket" olduğunu belirterek, "Bu insani felaket doğal bir felaket değil, bir deprem değil, bir sel değil. Bu, insanın neden olduğu bir insani felakettir ve durdurulmalıdır." dedi.

AB Dış İlişkiler Servisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Borrell, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde başlayan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Ukrayna-Rusya Savaşı ve İsrail'in Gazze'deki saldırıları başta olmak üzere dünyanın krizlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Borrell, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'deki duruma değinerek, "Gazze'deki sivil halkın yaşadığı trajediyi görmezden gelemeyiz. Çok sayıda masum insan hayatını kaybetti. Nüfusun yüzde 90'ı evlerinden edilmiş durumdadır. Bu insani felaket doğal bir felaket değil, bir deprem değil, bir sel değil. Bu, insanın neden olduğu bir insani felakettir ve durdurulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Borrell, Gazze'de saldırıların durması için 27 AB ülkesinden 26'sının "İsrail'i Refah bölgesine saldırı planından vazgeçme, sürdürülebilir ateşkes, esirlerin koşulsuz serbest bırakılması ve bölgeye daha fazla ve hızlı insani yardımın sağlanması için acilen çatışmalara insani ara verilmesi" çağrısı yaptığını hatırlattı.

- "Batı Şeria'da yaşananlar iki devletli çözümün önündeki gerçek engeldir"

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar'ın İsrail ile ticari ilişkilerin gözden geçirilmesi talebiyle AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e gönderdiği mektuba işaret eden Borrell sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesele İsrail'in uluslararası hukuku ve insani hukuku yerine getirmek zorunda olması değildir. Elbette herkes bunu yapmak zorundadır. Mesele şu: Bunu yapıyorlar mı? İşte bu nedenle AB'nin iki üyesi bu soruyu gündeme getirdi. Bu konuyu AB-İsrail Ortaklık Anlaşmamız çerçevesinde ele alacağız. Bu, bağlayıcı olan Uluslararası Adalet Divanının (UAD) kararının ardından özellikle önemlidir."

Borrell, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerinin artarak sürdüğüne dikkati çekerek, "Bazı AB üyeleri şiddet yanlısı yerleşimcilere yaptırım uygulamak için şimdiden harekete geçti. Batı Şeria'da yaşananlar iki devletli çözümün önündeki gerçek engeldir." dedi.

Bölgede kalıcı barışın sağlanması için "iki devletli çözüme" yönelik uluslararası toplumun fikir birliği olduğuna işaret eden Borrell, bu çözümü hayata geçirmek için "çabaları 2 katına çıkartma" çağrısı yaptı.

Borrell, "BM Güvenlik Konseyi iki devletli çözüm ilkesini oybirliğiyle alacağı kararla tanıyarak bir çerçeve oluşturabilir ve bu da çözüme uluslararası meşruiyet kazandırabilir." ifadesini kullandı.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.