Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.29
Gram Altın
2492.64
BIST 100
9693.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD Federal Ticaret Komisyonu'ndan, süpermarket zincirlerinin birleşmesine karşı dava

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), süpermarket zinciri Kroger'in rakibi Albertsons'ı 24,6 milyar dolara satın almak için yaptığı anlaşmayı market fiyatlarını artıracağı gerekçesiyle engellemek için dava açtı.
ABD Federal Ticaret Komisyonu'ndan, süpermarket zincirlerinin birleşmesine karşı dava
26 Şubat 2024 21:11:04
ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), süpermarket zinciri Kroger'in rakibi Albertsons'ı 24,6 milyar dolara satın almak için yaptığı anlaşmayı market fiyatlarını artıracağı gerekçesiyle engellemek için dava açtı.

FTC'den yapılan açıklamada, komisyonun ABD tarihinin en büyük süpermarket birleşmesine karşı dava açtığı bildirildi.

Kroger'in Albertsons'u 24,6 milyar dolara satın almasına ilişkin anlaşmanın rekabete aykırı olduğu belirtilen açıklamada, anlaşmanın Kroger ve Albertsons arasındaki rekabeti ortadan kaldıracağı, bunun da milyonlarca ABD'li için yiyecek ve diğer temel ev eşyalarında fiyatların yükselmesine yol açacağı kaydedildi.

Açıklamada, rekabetin ortadan kalkmasının aynı zamanda ürün ve hizmetlerin kalitesinin de düşmesine neden olacağı belirtilerek, tüketicilerin gıda alışverişi yapacakları yer konusundaki seçeneklerini de daraltacağı dile getirildi.

Anlaşmanın süpermarket çalışanlarına da zarar vereceğine işaret edilen açıklamada, çalışanların daha yüksek ücret, daha iyi sosyal haklar ve iyileştirilmiş çalışma koşulları elde etme olanağını tehdit edeceği aktarıldı.

Açıklamada, birleşmenin tamamlanması halinde Kroger ve Albertsons'un 5 binden fazla mağaza ile yaklaşık 4 bin perakende eczaneyi işleteceği ve 48 eyalette yaklaşık 700 bin kişiye istihdam sağlayacağı kaydedildi.

Kroger ve Albertsons, Ekim 2022'de birleşme anlaşmasına vardıklarını duyurmuştu. Birleşme anlaşması şartları uyarınca Kroger'in Albertsons'un tedavüldeki tüm hisselerini satın alacağı bildirilmişti.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.