Dolar (USD)
32.21
Euro (EUR)
35.01
Gram Altın
2443.22
BIST 100
10677.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD, PKK'lıları taşıyan helikopterle ilgilerini reddetti

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD'nin, Kuzey Irak'ta düşen PKK/YPG terör örgütü üyelerini taşıyan helikopterler ve Irak'ta aldıkları eğitimle ilgisi olmadığını söyledi.
ABD, PKK'lıları taşıyan helikopterle ilgilerini reddetti
22 Mart 2023 10:11:25
Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD'nin, Kuzey Irak'ta düşen PKK/YPG terör örgütü üyelerini taşıyan helikopterler ve Irak'ta aldıkları eğitimle ilgisi olmadığını söyledi.

ABD'nin Suriye’de desteklediği, SDG ismini kullanan PKK/YPG terör örgütü mensuplarını taşıyan helikopterlerin Kuzey Irak’ta düşmesine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Türk muhabiri, Pentagon sözcüsünü zorladı

Pentagon Sözcüsü Ryder, Türk muhabirinin günlük basın toplantısında,

"Ortağınız (PKK/YPG) SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim görevinde olduğu ifade ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak’taki bu sözde eğitim değişim görevindeki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

'ABD'nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok'

Ryder, "ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile mücadele operasyonlarında onlarla ortaklık ediyoruz. Ama yine ifade ediyorum bu helikopter olayında ABD'nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok" dedi.

Bunun üzerine muhabir,

"Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD’nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye’ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?" sorusunu yöneltti.

SDG ismini kullanan PKK/YPG'nin ABD'den aldığı silah ve fonları Türkiye’ye karşı kullanmayacağına ilişkin güvence veremeyen ABD’li general, örgütle DEAŞ’ın yenilmesi için ortaklık ettiklerini söyledi.

Bu soruya cevap veren Ryder, dünyada kendi operasyonlarını gerçekleştiren çok sayıda güce eğitim verdiklerini ve bu olayda da herhangi bir şekilde dahil ve katılımların olmadığını belirtti.

Sıkışan sözcü, soruları geçiştirdi

Örgütün Irak’a girip çıktığını hatırlatan muhabirin bu konuda kaygıları olup olmadığına ilişkin sorusuna ise Tuğgeneral Ryder, "SDG bu konuda kendi adına konuşsun." yanıtını verdi.

Başka bir gazetecinin, olayda dahli olup olmamasının dışında bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşlarından haberdar olup olmadığını sorması üzerine sözcü, "Her şeyi perspektife oturtalım, biz dünyada birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında başkalarının operasyonlarını izleyip izlemediğimize girmeyeceğim" dedi.

Ryder, "ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum. Kelimelerimi orada dikkatli seçiyorum." ifadesini kullandı.

Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement