Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.95
Gram Altın
2428.47
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Almanya'da yasak slogan kullanmakla suçlanan siyasetçinin yargılanması başladı

Almanya'da yasak bir sloganı kullanmakla suçlanan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'nin yargılanmasına başlandı.
Almanya'da yasak slogan kullanmakla suçlanan siyasetçinin yargılanması başladı
18 Nisan 2024 17:10:04
Almanya'da yasak bir sloganı kullanmakla suçlanan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'nin yargılanmasına başlandı.

Halle Eyalet Mahkemesindeki ilk duruşmada, Höcke’nin avukatları, davada ses kaydı alınması başvurusunda bulundu.

Avukatlar, Federal Anayasa Mahkemesinin, davadan Halle Eyalet Mahkemesinin mi yoksa Merseburg Bölge Mahkemesinin mi sorumlu olduğuna dair karar vermesini talep etti.

Bu talepler, savcılık tarafından davanın başlamasını geciktirme girişimi olarak değerlendirildi. Duruşmaya verilen aradan sonra mahkeme heyeti avukatların taleplerini reddetti.

Ardından savcı, "anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanmakla" suçlanan Höcke hakkındaki iddianameyi okudu.

İddianamede, Höcke’nin kullandığı ve Hitler'in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne (NSDAP) bağlı yarı askeri örgüt Sturmabteilung’un (SA) "Her şey Almanya için" sloganının ülkede ifade edilmesinin yasak olduğunu bildiği belirtildi.

Höcke, duruşma öncesinde bir televizyon kanalına, söz konusu ifadenin, SA’nın sloganı olduğunu bilmediğini ileri sürerek, “Bu, yaygın bir söylemdir.” dedi.

Höcke’nin sloganı, 2021'de Saksonya-Anhalt eyaletinin Merseburg kentinde düzenlenen bir seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmada kullandığı belirtildi. Höcke’nin, Gera’da yaptığı bir konuşmada, sloganın, “Her şey” kısmını kendisinin söylediği, “Almanya için” bölümünü ise kendisini dinleyenlere söylettiği aktarıldı.

- Höcke hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu

Eski Yeşiller Partisi Saksonya-Anhalt Eyalet Teşkilatı Başkanı Sebastian Striegel, sloganı kullanmasından ötürü Höcke hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Höcke, ülkenin iç istihbaratı Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatınca da izleniyor.

Aşırı sağcı olarak bilinen Höcke, eylülde Thüringen’de düzenlenecek eyalet meclisi seçimlerinde, AfD’nin liste başı adayı olmayı hedefliyor.

En az 6 ay hapis cezası alması durumunda mahkemenin Höcke'nin seçme ve seçilme hakkının da elinden alınması ihtimalinin bulunduğu ifade ediliyor.

Kamuoyu araştırmalarında, Thüringen eyaletinde açık ara birinci parti olarak gösterilen AfD’nin oy oranı yüzde 29-31 bandında olduğu belirtiliyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


TDV kurban
Advertisement