Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.11
Gram Altın
2449.91
BIST 100
10771.36
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Arap Parlamentosundan çağrı: Yahudi işgalciler terörist sayılsın

Arap Parlamentosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) İsrailli Yahudi işgalci (yerleşimci) milisleri terör listesine alma çağrısında bulundu.
Arap Parlamentosundan çağrı: Yahudi işgalciler terörist sayılsın
01 Mart 2023 08:29:59
Arap Parlamentosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) İsrailli Yahudi işgalci (yerleşimci) milisleri terör listesine alma çağrısında bulundu.

Arap Parlamentosundan yapılan yazılı açıklamada, radikal Yahudi işgalci (yerleşimci) milislerce işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Huvvara beldesi ve diğer bölgelerde yapılan saldırılara tepki gösterildi.

Filistinlilere yönelik şiddet olaylarının kınandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yahudi yerleşimcilerin Filistinli savunmasız vatandaşlara yönelik terörü sistematik hale geldi. Yahudi yerleşimciler, kendilerine karşı caydırıcı bir adım atılmadığı için Filistinlilere ateş açma, evleri ile araçlarını ateşe verme ve tarım alanlarına saldırma gibi suçları işlemeye devam ediyorlar."

Açıklamada, uluslararası toplum ve BMGK'ye Yahudi işgalcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarını derhal durduracak adımları atma ve yerleşimci milisleri terör listesine alma çağrısında bulunuldu.

İşgalcilerin Huvvara saldırıları

İsrail güçlerinin 22 Şubat'ta işgal altındaki Şeria'nın kuzeyindeki Nablus'a birkaç noktadan düzenlediği baskın bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı.

Nablus'un tarihi Eski Şehir bölgesindeki bir evin etrafını kuşatan İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermiyle müdahalede bulunmuş, biri çocuk, ikisi yaşlı olmak 11 Filistinliyi katletmiş, 6'sı ağır 100'den fazla Filistinliyi yaralamıştı.

Şeria'nın kuzeyindeki Huvvara beldesinde pazar günü iki Yahudi yerleşimcinin silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından da yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara'ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenlemişti.

Yerleşimciler, beldede onlarca evi ve arabayı kundaklamış, Filistinlilere saldırmış ve bir kişiyi katletmişti.

VF kat sağ