Dolar (USD)
31.06
Euro (EUR)
33.64
Gram Altın
2031.50
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Asgari ücret görüşmelerinde taban fiyat belli oldu

Türk-İş, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği toplantılarda, taban tekliflerinin 14 bin 25 lira olacağını duyurdu.
Asgari ücret görüşmelerinde taban fiyat belli oldu
03 Aralık 2023 16:55:40
Türk-İş, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği toplantılarda, taban tekliflerinin 14 bin 25 lira olacağını duyurdu.

Yeni yılda yürürlüğe girecek asgari ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı, 11 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

Milyonlarca çalışan için ocak zamlarıyla ilgili kritik bir süreç başlıyor. Hükümet, işçi ve işveren temsilcileri, 11 Aralık'ta zam görüşmeleri için bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, asgari ücrette yılda bir kez yapılacak bir artışa işaret etmesinin ardından, işçi tarafını temsil eden Türk-İş ilk kez bir rakam açıkladı.

Türk-İş, 2024 yılı asgari ücret görüşmelerinde taban teklifini belirledi ve bu rakamın 14 bin 25 lira olduğunu duyurdu.

Türk-İş'in bu açıklamasına göre, işçi tarafını temsil edecek Türk-İş, pazarlığa 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını belirlediği 14 bin 25 liradan başlayacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini vurgulayarak, "Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücretle idare edemiyor." dedi. Atalay, açlık sınırının altında bir pazarlık olmayacağını belirterek, bu sınırın üzerinde bir pazarlığın gerçekleşeceğini ifade etti.

4 kişilik bir işçi ailenin geçimini sağlaması yeterli

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafının hesaplanması gerektiğini dile getirdi. Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını verdi. Mevcut 11 bin 402 lira olan asgari ücrete yapılacak olan zam, aralık ayı sonuna kadar netlik kazanacak.

teknofest
Teknofest