Dolar (USD)
32.20
Euro (EUR)
34.94
Gram Altın
2427.10
BIST 100
10792.53
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Avrupa borsaları düşüşle kapandı

Avrupa borsaları, Orta Doğu'da devam eden gerilimin etkisiyle haftanın ikinci iş gününde düşüşle kapandı.
Avrupa borsaları düşüşle kapandı
16 Nisan 2024 20:01:04
Avrupa borsaları, Orta Doğu'da devam eden gerilimin etkisiyle haftanın ikinci iş gününde düşüşle kapandı.

Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1,53 düşüşle günü 498,21 puandan kapattı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,4 değer kaybıyla 7.932,61 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 1,65 azalarak 33.393,85 puana indi.

Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,44 gerileyerek 17.766,23 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,82 azalışla 7.820,36 puandan kapandı.

Avro/dolar paritesi, TSİ 19.36 itibarıyla yüzde 0,75 düşüşle 1,064 seviyesinde işlem gördü.

Küresel piyasalarda Orta Doğu'da süren gerginlik ve ABD Merkez Bankasından (Fed) faiz indirim beklentilerinin ötelenmesi negatif seyir izlenmesine yol açarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları kapsamında verdiği bir röportajda, daha ılımlı bir sıkı para politikasına doğru ilerlediklerini belirtti.

Lagarde, "Beklentilerimize göre ilerleyen bir dezenflasyon süreci olduğunu gözlemliyoruz. Bu dezenflasyon sürecine ilişkin biraz daha güven oluşturmamız gerekiyor ancak beklentilerimize göre hareket ederse ve büyük bir şok yaşamazsak, daha ılımlı bir sıkı para politikası noktasına doğru ilerliyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, bugün açıklanan verilere göre, İngiltere'de işsizlik şubatta yıllık bazda yüzde 0,3 artışla yüzde 4,2'ye çıktı.

ABD'de ise sanayi üretimi, martta aylık bazda yüzde 0,4 ile piyasa beklentilerine paralel artış kaydederken, ülkede yapımına başlanan yeni konut sayısı, martta yüzde 14,7 azalışla 1 milyon 321 bine geriledi ve beklentilerin altında kaldı.

Almanya'da yatırımcı güveni, nisanda beklentilerin üzerinde yükselerek son iki yılın zirvesine ulaştı.

Ekonomi Haberleri

Ekonomi haberleri, bir ülkenin veya bölgenin ekonomisiyle ilgili önemli gelişmeleri, olayları ve verileri içeren haberlerdir. Bu tür haberler, ticaret, iş dünyası, finans, para politikaları, piyasalar, işsizlik, enflasyon, büyüme, yatırım fırsatları ve daha birçok ekonomik konuyu kapsar. Ekonomi haberleri, ekonomik açıdan önemli olan ve halkı etkileyen olayları izleyicilere iletmeyi amaçlar. Ekonomi haberlerinin içeriği çeşitlilik gösterebilir. İş dünyasındaki büyük şirketlerin karlarını veya zararlarını, devletlerin ekonomi politikalarını, merkez bankalarının faiz oranlarını, piyasa endekslerinin değerlerini ve uluslararası ticaretin durumunu içerebilir. Ekonomik veriler ve analizler, yatırımcılar, iş insanları, politika yapıcılar ve genel halk için büyük bir öneme sahiptir. Ekonomi haberleri, genellikle güncel ekonomik verilerin sunumu, analizi ve uzman yorumlarını içerir. Örneğin, işsizlik oranları, büyüme rakamları, cari hesap dengesi, döviz kurları ve faiz oranları gibi ekonomik göstergeler, ekonomi haberlerinin temelini oluşturur. Ekonomi haberleri, yatırımcıların, tüketicilerin ve iş sahiplerinin ekonomik kararlarını bilinçli bir şekilde alabilmeleri için önemlidir. Bu haberler, ekonomik dalgalanmaları tahmin etme, finansal piyasalarda yatırım yapma ve iş stratejilerini şekillendirme konularında rehberlik eder.

Ekonomideki Güncel Haberler

Ekonomi haberleri, iş dünyasındaki profesyoneller, yatırımcılar ve genel olarak ekonomiye ilgi duyan herkes için önemlidir. Güncel ekonomi haberlerinin takip edilmesi, ekonomik trendleri anlama, yatırım kararları verme ve finansal gelecek planlama konularında yardımcı olabilir. Bu tür haberler, dünya genelindeki ekonomik büyümeyi, döviz kurlarındaki dalgalanmaları, şirket karlarını, ticaret anlaşmalarını, enerji fiyatlarını, işsizlik oranlarını ve daha birçok ekonomik göstergeleri içerebilir. Ekonomideki güncel haberler, hükümet politikalarının ve merkez bankası kararlarının ekonomiye etkilerini de inceleyebilir. Özellikle iş dünyasında faaliyet gösterenler için bu tür haberler, iş stratejilerini belirleme ve rekabetçi bir avantaj elde etme konularında hayati bir rol oynar.

En Çarpıcı Ekonomi Haberleri Milat'ta

Ekomide yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip etmek hem yatırımcı hem de tüketici açısından oldukça önemlidir. Ancak ekonomi haberlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus haberlerin doğru kaynaktan elde dilmesidir. Ekonomide yaşanan tüm gelişmeleri eksiksiz ve doğru şekilde Milat gazetesi üzerinden takip edebilirsiniz.


TDV kurban