Dolar (USD)
32.53
Euro (EUR)
34.96
Gram Altın
2436.97
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Azerbaycan'da "Ozan-Aşık Kültürü" Sempozyumu düzenlendi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de "Ozan-Aşık Kültürü: Tarihi Kökler, Yeni Yaklaşımlar ve Perspektifler" konulu sempozyum düzenlendi.
Azerbaycan'da "Ozan-Aşık Kültürü" Sempozyumu düzenlendi
23 May 2024 13:01:06
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de "Ozan-Aşık Kültürü: Tarihi Kökler, Yeni Yaklaşımlar ve Perspektifler" konulu sempozyum düzenlendi.

Hazar Üniversitesince, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hamlet İsahanlı, İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Muhittin Macit ile TİKA Bakü Program Koordinatörü Hayrettin Özçelik katıldı.

Sempozyumda Türkiye, Gürcistan, Pakistan, Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan davet edilen akademisyenler ve sanatçılar yer aldı.

Hazar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İsahanlı, etkinlikte yaptığı konuşmada, aşık sanatının kadim ve güzel olduğunu söyledi.

İsahanlı, aşık sanatının Türk halklarının ortak sanatı olduğunu belirterek, Türk edebiyatının temelinin büyük oranda aşık ve ozanlar tarafından oluşturulduğunu ifade etti.

- "Aşık sanatı, Türkoloji'nin arkeolojisi gibidir"

İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun da aşık sanatının binlerce yıllık Türk kültürünü yeni nesillere aktardığını dile getirdi.

Ergun, aşık sanatını Türk milletinin oluşturduğunu belirterek, "Aşık sanatı, Türkoloji'nin arkeolojisi gibidir. Arkeolojide adım adım, bazen toplu iğneyle kazarcasına araştırma yapıldığı gibi aşık sanatını ve Türk folklorunu araştırmak da bu kadar zor ve dikkat isteyen bir şeydir." dedi.

Aşık sanatının tüm Türk dünyasında yaygın ve işlevsel olduğunu söyleyen Ergun, Türk dünyasındaki halk bilimi teorisi ile çalışmaların külliyat halinde bir araya getirilmesi gerektiğini vurguladı.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Özçelik de kardeş ülkelerde gerçekleştirdikleri ve destekledikleri projelerin arasında kültürel etkinliklerin önemli yer tuttuğunu kaydederek, Türk dünyasının ortak kültürünün yaşatılması amacıyla benzeri faaliyetleri desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Etkinlik, Hazar Üniversitesi Orkestrası ile aşık ve ozanların sahne aldığı konser ve akademisyenlerin bilimsel sunumlarıyla devam etti.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.