Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2508.21
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Fidan ile İsveçli mevkidaşı ile görüştü: Kur'an-ı Kerim'e saldırılara karşı somut adım çağrısı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e karşı düzenlenen saldırılar ele alındı.
Bakan Fidan ile İsveçli mevkidaşı ile görüştü: Kur'an-ı Kerim'e saldırılara karşı somut adım çağrısı
30 Temmuz 2023 19:28:14
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e karşı düzenlenen saldırılar ele alındı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Fidan, İsveçli mevkidaşı Billström ile görüştü.

thumbsbc229109546ca143c1c46459330beef6d9_d2f60f2f84b463fdea3e073cd1f2b676.jpg

Somut adımlar bekleniyor

Bakan Fidan, görüşmede, ifade özgürlüğü kisvesi altında bu aşağılık eylemlere devam edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, İslam dünyasında büyük tepkiye yol açan saldırıların önlenmesi için İsveç hükümetinden somut adımlar beklendiğini kaydetti.

NATO üyelik sürecinin de ele alındı

Görüşmede ayrıca, İsveç'in NATO üyelik sürecinin de ele alındığı bilgisi paylaşıldı.

İsveç ve Danimarka'da son dönemde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'teki Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırıya sert şekilde tepki göstermiş, "Alçakça saldırı hepimizi öfkelendirmiştir" diyen Erdoğan, "Söz konusu Müslümanlar olunca birden fikir hürriyetini hatırlıyorlar. Bu rezil saldırılar, İslam düşmanlığı hastalığının yeni tezahürüdür. Bu bir nefret suçudur. Batı, bu konuda hiçbir adım atmıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'e yapılan aşağılık saldırıyı ve uyarılarımıza rağmen bu saldırıya göz yumulmasını bir kez daha kuvvetle kınıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Arap Parlamentolar Birliği, eylemin dünya Müslümanları için "kışkırtıcı" olduğunu belirterek İsveç'in eyleme izin vermesini kınayan bir açıklama yayımlamıştı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, eylemi kınayan açıklama yapmıştı. Açıklamada, İsveç hükümetine tüm dünyadaki Müslümanların tepkisini çeken bu tür eylemlerin engellenmesi çağrısında bulunulmuştu.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, İsveç'te gerçekleşen Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık olayına karşı ciddi önlem alınmasını istemişti. Şerif, İsveç'teki Müslümanların, Müslüman karşıtlığı (İslamofobi) ve nefretle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, soruşturma yapılmasını talep etmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki olarak bu ülkeye yeni büyükelçi gönderme işinin askıya alındığını duyurmuştu.

Fas, İsveç'teki büyükelçisini geri çekme kararı almıştı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Müslümanlar takvimlerindeki en kutsal günlerden birini kutlarken yapılan bu saldırgan ve sorumsuzca eylem kabul edilemez." denilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de saldırıya tepki göstermişti. Derbent kenti ziyaretinde Kur’an-ı Kerim hediye edilen Putin, "Sadece Müslümanlar için değil, herkes için kutsal. Başka ülkelerde dini duygulara saygı gösterilmiyor; bu, suç kabul edilmiyor. Ama bizde suç." diye konuşmuştu. Putin, Rusya'nın bu yasal kurallara her zaman bağlı kalacağını söylemişti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsveç'in başkenti Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını şiddetle kınayarak, bu tür provokatif eylemlerin tekrar yaşanmaması için "toplu önlemler alma" çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB), "Kur'an'ı veya herhangi bir kutsal kitabı yakmak saldırgan, saygısız ve açık bir provokasyon eylemidir." açıklamasında bulunmuştu.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Stockholm'de bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepki göstererek "Öfkeleniyorum; bu tür eylemlerden tiksiniyorum." demişti.

TDV kurban