Dolar (USD)
31.11
Euro (EUR)
33.79
Gram Altın
2032.33
BIST 100
9334.13
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Güler'den İsrail'e sert tepki: Vahşete dönüştü!

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İsrail'e yönelik tepkisini dile getirerek sivillere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti. Güler, İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü. 'ifadelerini kullandı.
Bakan Güler'den İsrail'e sert tepki: Vahşete dönüştü!
11 Aralık 2023 12:01:47
Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İsrail'e yönelik tepkisini dile getirerek sivillere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti. Güler, İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü. 'ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NTV'de Ankara Muhabiri Özden Erkuş'un sorularını yanıtladı. İşte Bakan Güler'in açıklamalarından öne çıkan satırbaşları:

Sivillere dönük saldırılar kabul edilemez

Sivillere hastanelere okullara camilere dönük saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü.

İsrail'e iç kamuoyundan da ciddi tepkiler geliyor

Dünya kamuoyundan yükselen tepkilerden İsrail de etkileniyor. İsrail'e iç kamuoyundan da ciddi tepkiler geliyor.

İnsani yardım konusunda maalesef dünya sınıfta kaldı. Bugüne kadar 12 uçakla 223 ton yardım malzemesi gönderdik. Ayrıca 2 sivil gemiyle de 262 ton yardım bölgeye ulaştırıldı. İki sahra hastanesinin kurulması için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Türk gazeteciler yoğun çatışma ortamında yaşananları bize ve tüm dünyaya iletti.

Akıllarını başlarına alsınlar gelip teslim olsunlar

Akıllarını başlarına alsınlar gelip teslim olsunlar. Bazı dost ülkeler teröristlere her türlü desteği veriyor.

Mağara onlar için mezara dönüştü

Terör örgütüne helikopter kullanmayı bile öğretiyorlar. Terör örgütünü kendi topraklarımızdan halkımızdan sınırlarımızdan uzak tutma mecburiyetimiz var. Terör örgütü üyeleri artık sadece mağaralarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Terör örgütünün "Kale" olarak nitelediği her bir mağara onlar için mezara dönüşmüş durumda. Bazı müttefiklerimiz terör örgütüne ısrarla destek vermeye devam ediyor. Bu kabul edilemez.

Bu yıl içinde 119 terörist teslim oldu

Özellikle son 2 ayda Irak'ın kuzeyindeki örgüt üyeleri arasında teslim olanların sayısı artıyor. Bu yıl içinde 119 terörist teslim oldu bu sayının artacağına inanıyorum.

MİT'in sınır ötesi operasyonları

MİT'in de nokta operasyonları devam ediyor. Kurumlar arasındaki koordinasyon nasıl?

Örgüt üst düzey yöneticileri dışarıda dolaşamıyor. Bir gece yattığı yerde hiçbiri ikinci gece yatamıyor. Bütün kurumlarımız arasında mükemmel bir istihbarat işbirliği ve koordinasyon var.

Suriye'de son durum

Suriye'de de çok şehit verdik ama bunun bir karşılığı oldu. Bugün sınır bölgesindeki vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor. Bizim Suriye'nin de başka bir ülkenin de toprağında gözümüz yok. Rejimin yeni anayasayı kabul etmesi, seçimleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunların ardından biz de kendi ülkemize döneceğiz.

Sınır güvenliği ne durumda? Zaman zaman sınır güvenliğine dönük eleştiriler yapılıyor.

Sınır güvenlik tedbirlerimiz cumhuriyeti tarihinin en ileri seviyesinde. Sınır güvenlik önlemlerine inanmayanları sınıra davet ediyoruz. Önemli bir şahsiyeti aradım. İstediğiniz karakolda kalın dedim. Ankara'da İstanbul'da oturup sınırlarla ilgili ahkam kesemezsiniz.

Eurofighter tedarik sürecinde son durum

Eurofighter bizim için iyi bir alternatif bu nedenle almak istiyoruz. NATO üyesiyiz ama bir başka NATO üyesi bu uçakları almamıza karşı çıkıyor.

Bir müttefikin "Ben size uçak vermiyorum." demesinin açıklaması olamaz. Diğer müttefiklerimizin Almanya'yı belli bir noktaya getirebileceklerine inanıyoruz. 27 Aralık'ta KAAN'ın uçuşunu hep birlikte izleyeceğiz.

S-400 tartışmaları

S-400 bir savunma sistemi. Bize birisi taarruz etti de biz bunu kullanmadık mı? Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse, S-400 ya da diğer savunma sistemlerinin ne yapacağı çok iyi görecekler.

Yunanistan-Türkiye ilişkileri

Tatbikatları ve askeri faaliyetleri karşılıklı saygı çerçevesinde yürüteceğiz. Savunma Bakanı Dendias Türkiye'ye gelmek istiyor. Şubat-Mart gibi hem deprem bölgesinde birlikte incelemelerde bulunacağız.

İsveç'in NATO üyelik süreci

Geç kalınmış bir karar ancak yine de Danimarka'yı kutluyorum. Örnek bir karar aldılar. Umarım bölgedeki diğer ülkeler de benzer kararları alırlar. İsveçli dostlarımız ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar. Ama asıl verdikleri sözleri henüz yerlerine getiremediler. Her ülkenin parlamentosu var. Ama unutulmasın ki Türkiye'nin de bir parlamentosu var.

teknofest
Teknofest