Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Koca'dan aşı ve kapanma mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni görülen varyantlara yönelik olarak "Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma gibi tedbirler kesinlikle gündemde değil." açıklamasını yaptı.
Bakan Koca'dan aşı ve kapanma mesajı
02 Ekim 2023 10:32:45
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni görülen varyantlara yönelik olarak "Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma gibi tedbirler kesinlikle gündemde değil." açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni görülen varyantlara yönelik olarak yapılan propagandaya ilişkin sert konuştu.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.

Bilindiği gibi, Erzin Devlet Hastanesi Başhekimimiz Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nu yakın bir tarihte kaybettik. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ne acıdır ki arkadaşımız Dr. Ersin’in vefatı, bilhassa hekimleri üzecek şekilde anılmaya, adeta bir kara propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu propaganda, Eris varyantı sebebiyle, tıpkı salgının başlarındakine benzer, şu an için asla gerçekçi ve gerekli olmayan, bilimsellikten tamamen uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyaları başlatılmasına yöneliktir. Her ürünün üreticisi gibi, aşı üreticileri de ürettikleri ürünün daha fazla alıcı bulmasını isteyebilirler. Ama bilim buna bakmıyor! Gereksiz bir ilacı kim kullanmak ister, onu hangi hekim önerebilir? Öneriyorsa, o tıp ahlakına bağlı bir hekim midir? Hastayla ilişkisi dışında, olası başka ilişkileri de akla gelmez mi?

Bilim adına bilime aykırı girişimlerde bulunanları ve ülkemizin gereksiz yere “sosyal bir depresyona” sürüklenmesinde sakınca görmeyenleri bilimin tarafsızlığını, sorumluluğunu üstlenmeye davet ediyorum. Kim ne derse desin, spekülasyonlardan hareketle, gerçekçi veriler olmadığı halde yapılmayacak olanı yapmayacağız. Sosyal depresyon da büyük bir sağlık sorunudur.

Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz

Covid-19’la mücadelede, radikal tedbirler almaktan aşı uygulamasına, insanımızın sağlığı için ne gerekiyorsa hepsini, milletçe uyum içinde yaptık. Şimdi gündemde olan küresel ve yerel propaganda, eski tecrübenin haklı endişesinden hareketle bir boyun eğdirme çabasıdır. Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Bu söz konusu bile olamaz. Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 Milyon müsterih olsun.

Covid-19 olmadığı anlaşılmıştı

Genç yaşta kaybettiğimiz hekim arkadaşımız bu yönden de talihsiz. Adı, etik dışı emel sahiplerinin dilinde. Kendisinin vefat nedeni çok açıktır. Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun 35 yaşından itibaren kalp yetmezliği rahatsızlığı vardı. Dr. Ersin, bu rahatsızlığına bağlı olarak gelişen hastalıklarıyla birleşen solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hayatını kaybetti. Yapılan 3 ayrı PCR testi sonucunda kendisinin Covid-19 olmadığı anlaşılmıştı. Buna rağmen, bilimsel mantıkla sağlaması yapılmış bir içerik sunuyormuş gibi görünerek, bilimsel karşılığı olmayan bir takım yorumlarda bulunanlar talihsiz bir davranış örneği sergilediler. Bugün konuşulanların ömrü kısa olacak, bilimin sözünün ömrü uzundur.

Hekimliğin rengi beyazdır. Bir hekime, kara propaganda yakışmaz. Arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu adının karıştırıldığı tezvirattan incinmesin, nur içinde yatsın.

eris-varyanti1_93c70dd1155e54307b2873ac7a290e3f.jpg

Eris varyantı nedir?

Eris Varyantı, bilimsel adı EG.5.1 olan, COVID-19'un Omicron varyantından türeyen daha bulaşıcı bir alt türüdür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakından izlenen bir varyant olarak kabul edilir. Eris Varyantı, üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren bir hastalık türüdür. Boğaz ağrısı, öksürük, ateş, tat ve koku kaybı, burun akıntısı gibi belirtiler Eris Varyantı'na işaret edebilir.

Eris varyantı belirtileri nelerdir?

Eris Varyantı ile enfekte olan kişilerde sıkça görülen belirtiler şunlar olabilir:
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Tat ve koku kaybı
 • Hapşırma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Kas ve vücut ağrıları
 • İştah kaybı
 • İshal
Eris Varyantı'nın dünya genelinde hızla yayılması ve sıklıkla görülmesine rağmen, endişe verici bir durum oluşturmadığı belirtilmektedir. Ancak tedbirlerin alınması ve sağlık kurallarına uyulması önemlidir. Bu nedenle resmi sağlık kuruluşlarının önerilerini takip etmek ve bilgi kaynaklarına başvurmak önemlidir.
ABONE OL
Murat kurum 300x250