Dolar (USD)
30.51
Euro (EUR)
33.58
Gram Altın
1997.34
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Kurum: 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, "TOKİ eliyle tam 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk. Bu model; Cumhuriyetimizin 100'üncü yılının eşiğinde, devletimizin ulaştığı kudretin bir nişanesi oldu. Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak; ekmeğine ekmek, aşına aş katacak… Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da; mutlu aileler için yuva kurma yolundan dönmeyeceğiz!" dedi.
Bakan Kurum: 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk
13 Eylül 2022 21:49:10
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, "TOKİ eliyle tam 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk. Bu model; Cumhuriyetimizin 100'üncü yılının eşiğinde, devletimizin ulaştığı kudretin bir nişanesi oldu. Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak; ekmeğine ekmek, aşına aş katacak… Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da; mutlu aileler için yuva kurma yolundan dönmeyeceğiz!" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi’nin detaylarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kamuoyuyla paylaştı. Programda konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük ‘Sosyal Konut Hamlesini’, yuva kuran siyasetin lideri, Büyük Türkiye’nin mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdeleriyle; gazi mekândan başlatmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.

00028_a6d057cafc178f802607a3abd985ed42.jpeg

Gençlere, emeklilere, şehit ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlara il yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sunan Bakan Kurum, ‘’Tarih 14 Kasım 2003. Yer, Rize Toplu Konut Temel Atma Töreni. Zatıâliniz, orada toplanan on binlere, Türk siyaset ve devlet tarihine geçen bir söz söylediniz. ‘Değerli olan; milletin teveccühü ve takdiridir; bizim ölçümüz millettir!’ dediniz. ‘Yegâne gayemiz, tek bir kişi dışarıda kalmaksızın, aziz milletimizin topyekûn mutluluğudur.’ dediniz. O günden bu yana geçen 20 yıla şöyle bir baktığımızda; dar gelirli kardeşlerimiz için inşa ettiğiniz milyonlarca sıcak yuvayla; ‘tek ölçüsü millet olan; milletiyle yekvücut olan bir devletin’ nasıl ihdas edileceğini tüm cihana gösterdiniz. Bu ülkede, hayalleri dahi ellerinden alınan, yıllar yılı ev alamayan kardeşlerimize umut oldunuz.’’

‘85 milyon vatandaşının her birini sarıp sarmalayan, güçlü bir Türkiye var!'

Bakan Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu ufukla canla başla çalıştığını belirterek,sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’TOKİ eliyle tam 1 milyon 170 bin konut üreterek dünyada model olduk. Bu model; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının eşiğinde, devletimizin ulaştığı kudretin bir nişanesi oldu. Tam 5 milyon insanımıza yeni yuva mutluluğunu yaşattık. Kentsel Dönüşümle; 3 milyon yuvamızı dönüştürdük. İçerisinde yürüyüş yollarından spor alanlarına, millet kıraathanelerinden bisiklet yollarına kadar, milletimizin her ihtiyacına cevap veren 455 millet bahçemizi; milyonlarca fidanla buluşturuyoruz. Bugün; Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de önce yaraları saran, ardından tarihinin en büyük dönüşümlerine imza atan bir Türkiye var! Antalya’da, Muğla’da, Karadeniz’de; tüm afet alanlarında dev bir yenilenmeyi gerçekleştiren bir Türkiye var! Milletine sevdalı liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde; 85 milyon vatandaşımızın her birini sarıp sarmalayan, güçlü bir Türkiye var!’’

'Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek'

Bakan Kurum, ‘’Bugün bu güzel millete, yüzbinlerce yeni yuvamızı, konut arsamızı ve işyerimizi sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ diyerek şunları ifade etti:

‘’Bu büyük hamle; yüz milyarları aşan yatırım değeriyle, yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak; ekmeğine ekmek, aşına aş katacak. Bizler de inşallah, milletimizin talip olduğumuz o güzel dualarını alacağız. Liderliğinizdeki Türkiye’nin bu başarılarını hazmedemeyenler var. Türkiye’ye inancı olmayanlar var. Yavrularımızın yeni yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz bu güzellikler çoğalsın diye 2003 yılında, TOKİ’yi baştan aşağı yeniden yapılandırdınız ve bizlere bir misyon yüklediniz. ‘Ev sahibi olmayan dar gelirli tek bir vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz de bu ahdi yerine getirmek için gece gündüz demeden çalıştık.’’

‘Onlar şerde, biz hayırda yarışmaya devam ettik! ‘

‘’Onlar 2007 yılında cefakâr milletin tırnaklarıyla kurduğu AK Parti’yi kapatmak için çalışırken; biz, 250 bininci yuvamızı milletimize armağan ediyorduk’’ diyen Bakan Kurum;

“ ‘Gezi İhaneti’ne kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, biz 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, sevinç gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk. Onlar şerde, biz hayırda yarışmaya devam ettik! 2013’te yargı darbesinin arkasında saf tutarlarken; biz 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’da onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, biz bayrağını yere düşürmeyen bu millete tam 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’de milletin hayrına tek bir adımı olmayanlar yabancı büyükelçilerden sufle alırken biz, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, onbinlerle birlikte teslim ediyorduk.” şeklinde konuştu.

'Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da; mutlu aileler için yuva kurma yolundan dönmeyeceğiz!'

Bakan Kurum, 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerini söyleyerek,“Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da; mutlu aileler için yuva kurma yolundan dönmeyeceğiz! Son nefesimize kadar; kökleri bin yıl gerilere uzanan bir geleceğin inşası için, her türlü imkânı seferber etmeye; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu aziz milletin hizmetkârı olmaya; tüm ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla birlikte aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.


teknofest
Teknofest