Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2499.16
BIST 100
10643.58
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Mehmet Özhaseki, canlı yayında soruları yanıtladı

Özhaseki, Hatay'da TRT Haber canlı yayınında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Mehmet Özhaseki, canlı yayında soruları yanıtladı
08 May 2024 23:09:05
Özhaseki, Hatay'da TRT Haber canlı yayınında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesine yönelik, "Önümüzdeki aydan itibaren 15-20 bin civarında konutu her ay teslim edeceğiz. Sene sonunda bu sayı 200 bini bulacak." dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay'daki son duruma ilişkin soruyu yanıtlayan Özhaseki, kentte 254 bin bağımsız birimin hasar gördüğünü söyledi.

Hatay'da yaraları sarma noktasında büyük bir çalışma yaptıklarını belirten Özhaseki, 142 bin civarında inşaatın ihalesinin yapıldığını ve 11 bine yakın konutun vatandaşlara teslim edildiğini bildirdi.

Kentte 68 şantiye olduğunu ifade eden Özhaseki, "Şu an Türkiye genelinde 1240 şantiye, 110 bin çalışanla 400 bine yakın konutun inşaatı devam ediyor. 4 bin 333 köyde, köy evini inşa ediyoruz." bilgisini paylaştı.

Deprem bölgesinde 76 bin konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettiklerini açıklayan Özhaseki, "Önümüzdeki aydan itibaren 15-20 bin civarında konutu her ay teslim edeceğiz. Sene sonunda bu sayı 200 bini bulacak." diye konuştu.

Gelecek yılın sonunda herkesin ev ve iş yerlerine kavuşacağını vurgulayan Özhaseki, zemin etüdü noktasında çok hassas çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Köylerde 100 bine yakın konutta hasar olduğunu bildiren Özhaseki, buralarda depreme dayanıklı çelik evler inşa ettiklerini söyledi.

Özhaseki, depremlerden etkilenen kentlerdeki altyapıyla ilgili son duruma ilişkin soruya, "Bugünlerde ihalelere başlıyoruz. Bu bölgelerdeki altyapıyı baştan sona yenileyeceğiz. Daha çok içme suyu hattı, kanalizasyon hattı, atık su arıtma tesisi ve depo inşaatları. Bu bedeli hükümet olarak kendimiz karşılayacağız ama hiçbir belediyeyi borçlandırmayacağız. Hatay için 14,2 milyar gibi bir rakamı merkez ve ilçelerde sadece altyapı için ayırdık." açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşümle ilgili soru üzerine Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Yasası'nı daha kolay, pratik ve iş yapıcı hale getirmek için düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

İstanbul'daki kentsel dönüşüm için 485 milyar lira kaynak ayırdıklarını açıklayan Özhaseki, evini dönüştürmek isteyenlere 1,5 milyon liraya yakın hibe sağladıklarını belirtti.

İstanbul'un ve Marmara Bölgesi'nin Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunun altını çizen Özhaseki, deprem ve kentsel dönüşümün partiler üstü bir sorun olduğunu, olası İstanbul depremi için siyasi parti ve belediyelerin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

Gündem haberleri, bir ülke, topluluk veya dünya genelinde en fazla ilgiyi ve dikkati çeken olayların, gelişmelerin, politika değişikliklerinin, felaketlerin ve önemli konuların medya ve kamuoyu tarafından takip edilen haberleridir. Bu haberler, genellikle siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel konuları kapsar ve toplumun günlük yaşamını, kararlarını ve bakış açılarını etkileyebilir. Gündem haberlerinin çeşitliliği oldukça geniştir. Bunlar, siyasi seçimler, hükümet değişiklikleri, ülke içi ve uluslararası ilişkiler, doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik dalgalanmalar, kültürel etkinlikler, bilimsel keşifler, sanatsal eserler, spor olayları ve daha fazlasını içerebilir. Bu haberler, medyanın yanı sıra internet siteleri, televizyon, radyo ve basılı medya aracılığıyla yayınlanır.

Güncel Gündem Haberleri

Gündem haberleri toplumun bilgilendirilmesi, farkındalığın meydana getirilmesi, kamuoyu oluşturulması ve politika yapıcıların, iş dünyası profesyonellerinin, bilim insanlarının ve diğer ilgililerin stratejik kararlarını etkileyebilir. Medya kuruluşları, bu tür haberleri hızla ve doğru bir şekilde sunmaya çalışırken, kamuoyunun ilgisini çekecek başlıklar ve içerikler oluştururlar. Gündem haberleri, sürekli değişen bir yapıya sahiptir ve medyanın dinamik doğasının bir yansımasıdır. Bu haberler, okuyucuların ve izleyicilerin olayların gelişimine ayak uydurmalarını ve dünya etrafındaki önemli değişiklikleri anlamalarını sağlar. Dolayısı ile gündem haberleri, toplumu güncel olaylar ve önemli gelişmeler hakkında bilgilendirir. İzleyicilere ve okuyuculara olayların, politika değişikliklerinin, doğal afetlerin, salgın hastalıkların, kültürel etkinliklerin ve daha fazlasının ne olduğunu ve nasıl etkilediğini anlama fırsatı sunar.

Sıcak Gündem Haberleri Milat'ta

Toplumun günlük yaşamını etkileyen olayları ele alan gündem haberleri Milatgazetesi.com adresi üzerinden güncel olarak yayımlanır. Ekonomik dalgalanmalar, spor olayları, kültürel etkinlikler ve daha fazlası bu kategoriye dahil edilir ve tüm gelişmeler Milat Gazetesi'nin resmi internet adresinde yer alan gündem haberleri alanı üzerinden takip edilebilir.