Dolar (USD)
32.83
Euro (EUR)
35.21
Gram Altın
2446.82
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İstanbul-Antalya arası 5 saate iniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Süper hızlı tren 350 km hız yapacak. Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika olacak" dedi. Karaismailoğlu, hızlı tren projesi ile İstanbul-Antalya arasının ise 5 saate ineceği müjdesini verdi.
İstanbul-Antalya arası 5 saate iniyor
15 Nisan 2023 12:21:44
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Süper hızlı tren 350 km hız yapacak. Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika olacak" dedi. Karaismailoğlu, hızlı tren projesi ile İstanbul-Antalya arasının ise 5 saate ineceği müjdesini verdi.

Bakan Adil Karaismailoğlu, katıldığı CNN TÜRK canlı yayınında, 'İstanbul – Ankara arası süper hızlı tren hattı ne zaman kurulacak? Ankara-Sivas yüksek hızlı tren projesi, yeni Zigana Tüneli ve Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde son durum ne? Deprem bölgesinde altyapı ve üstyapı alanında hangi ihtiyaçlar karşılandı? Ulaştırma projeleri vatandaşın hayatını nasıl değiştirdi?' gibi merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, "İstanbul'daki yollar depreme hazır mı?" sorusuna "Yaptığımız tüm yatırımların arkasındayız. İnşallah böyle bir afetlerle karşılaşmayız ama yaptığımız yollar sapasağlam ayakta kalır. Köprülerimiz depremde güvenli durumda diyebiliriz" yanıtını verdi. Bakan Karaismailoğlu Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren hattı projesiyle ilgili de "Süper hızlı tren 350 km hız yapacak. Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika sürecek" dedi.

Bir ile daha hızlı tren müjdesi veren Bakan Adil Karaismailoğlu, "İstanbul-Antalya 5 saat olacak. Demiryolu ağımız artarak devam edecek" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Karaismailoğlu, Yeni Zigana Tüneli'nin 3 Mayıs'ta açılacağını açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İMECE uydusu

Bunlar gurur verici şeyler. Uydu alanında dünyanın yüzde 30'una hizmet veriyoruz. Konuştuğumuz konuları görüyorsunuz. Türkiye her zaman seviye atlayarak devam ediyor. Bunlar bize teknolojik anlamda çok büyük faydalar sağlıyor. Bunlar ticari olarak da dünya pazarlarında Türkiye'nin gücünü gösteriyor.

Uzaktan erişimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde bunlar tüm süreçleri olumlu etkileyecek. Türsat 6A ile kendi uydusu ile uzayda temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak Türkiye.

Deprem bölgesindeki çalışmalar

110 bin kilometrekarelik bir alanı etkileyen dünyanın en büyük afetlerinden biri ile karşılaştık .Çok zor günler geçirdik. Vatandaşlarımızın önemli bir kısmı şu anda konteynırlarda yaşıyor. Şehirlerimizdeki ticari hareketlilik arıyor. Biz de vatandaşımızın çok zor günlerde nefes alabilmesi için ilk günlerdeki gibi çalışıyoruz. Topyekun mücadele devam ediyor. Enkazların kaldırılması artık sona yaklaşılıyor. Kalıcı konutların temeli atıldı. Depremin ardından Adıyaman'daydık. Havalimanına ulaştığımda AFAD'ın ekipleriyle bölgeye gittik süreci yönettik. Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta enkaz kaldırma çalışmaları bitmek üzere. Bu şehirlerin yeniden imarı için de çalışılıyor. Deprem bölgesinde karayollarında hiçbir aksaklık yok. Kahramanmaraş-Göksun arasındaki tünellerimizde hiçbir sorun olmadı. Deprem bölgesinde ulaşımda Niğde Otoyolu önemli görev aldı. Hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de bizim can damarımız oluyor bunlar.

İstanbul'da yollar depreme hazır mı?

Biz İstanbul'da da hazırız. Yaptığımız tüm yatırımların arkasındayız. Tüm yaptığımız yollara kefiliz. İnşallah böyle bir afetlerle karşılaşmayız ama yaptığımız yollar sapasağlam ayakta kalır. Ulaştırma yatırımlarını bir defa yapıyorsunuz ama uzun yıllar kullanıyorsunuz. FSM'nin halatlarını değiştiriyoruz, aynı şeyi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde de yapıyoruz. Köprülerimiz depremde güvenli durumda diyebiliriz. Bunlar mühendislik dehası. Bilim ve teknolojiyle çalışıyoruz. Çanakkale'de 280 km saatlik rüzgar yükünü kaldıracak dirençli bir yapı var. Bunlar dimdik ayakta kalacak projeler.

"Yatırımlarda hiç ilerleme olmuyor"

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çok önemli bir konu. Mutlaka vatandaşımızın çok daha duyarlı olması lazım. Yapıların yenilenmesi gerekiyor. Bunlar tabii ulaşıma da yansır. İBB'nin üzerine çok önemli sorumluluk düşüyor. Bunlar çalıştay düzenleyerek çözülmez. Yatırımlarda hiçbir ilerleme olmuyor. İBB 2019 Haziran'ından beri bir çivi çakılmadı. Metrolar için söylüyorum bunu. Niçin göreve geldiniz o zaman? Belediyenin yapması gereken metroyu biz yaptık. Seçimden bu tarafa 4 yıl geçmiş, bir projenin yüzde 5'i yapılmış. İBB'nin bütçesi bunları yapmaya muktedirdir. Böyle bir hizmet olabilir mi? Sonunda vatandaşımız sandıkta cevabını verecek. Bu metrolar yapıldığında vatandaşın yaşam kalitesi artacak. Konuşmaya gelince herkesten fazla konuşuyorlar.

"Vatandaşımız yapılmayan işlerin hesabını 14 mayıs'ta soracaktır"

İstanbul'a en uygun ulaşım yatırımı tünellerdir. Kağıthane'deki tünelden günde 60 bin araç geçiyor. Dolmabahçe Levazım Tüneli duyarsız yönetim gelince durduruldu. 500 milyon liralık yatırım heba edildi. Sarıyer-Kilyos tünelinin imalatına başladık. 2 buçuk yılda bitecek. İBB yönetimiyle bir arpa yol yürüyemeyiz. Vatandaşımız yapılmayan işlerin hesabını 14 Mayıs'ta soracaktır.

"26 Nisan'da Ankara- Sivas hattı açılır"

Ankara-İzmir arasını hızlı trenle 3 buçuk saatte gideceğiz, 2 buçuk yıl sonra bitecek. Ankara-Sivas hattımızı 1 hafta sonra açıyoruz. 26 Nisan'ı hedefledik. Dünyanın mega projelerinden biri. Maliyet değeri 70 milyar TL. 2 saatte Ankara'dan Sivas'a gidecek. Hızlı tren faklı bir konfor. Bu konforu yurdumuza yaymak için çalışmalar yapıyoruz. Kargo taşımacılığında demiryolunun kullanımı düşük. Yüklerin yüzde 90'ı deniz yoluyla taşınıyor.

Haydarpaşa Garı'nda son durum ne?

Haydarpaşa ve Sirkeci garı sembol yapılar. Haydarpaşa'da arkeolojik kazı devam ediyor. Orayı demiryolu garı olarak ve müze olarak kullanılacak. Önemli aşamaları çıkardık. İstanbul'un tarihi ortaya çıktı. Yerinde sergilenecekler. Sirkeci ve Kazlıçeşme arasında muhteşem iş yapıyoruz. İstanbul aslında buralar demek. Bir yaşam alanı üretiyoruz orada. Orada bir demiryolu müzesi var onu daha da genişleteceğiz. Farklı fonksiyonlardaki müzelerle birlikte İstanbulluların hizmetinde olacak.

Süper hızlı tren hakkında

İstanbul-Ankara arası 80 dakika olacak. Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika sürecek. 350 km hız yapacak. Kolay bir hat değil tabii ki. Çok yüksek teknoloji getiren bir yatırım. Kazmayı vurduğumuzda en fazla 5 yıl içinde bitecek bir proje. Bu işi yapabilecek firmalarla yola çıkacağız. 5 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Ulaşımda ülkemize bir level atlatacak. Mevcut trenimiz bir ihtiyaca cevap veriyor şu anda. Hem uçak yolcuğundan daha az sürede ulaşışmış olacak. Uçağa gerek yok. Havayolu tabiiki devam edecek ama Ankara'dan İstanbul'a treni tercih edecek. Hızlı trendeki bilet fiyatları otobüslerden daha düşük.

İstanbul- Antalya arası 5 saate iniyor

İstanbul-Antalya 5 saat olacak. Demiryolu ağımız artarak devam edecek. Alanya'yı da Mersin'e tünellerle duble yol olarak bağlayacağız.

Demiryolu güvenliğinde son durum ne?

Sinyalizasyon konusunda çok iyi duruma geldik. Gelmeye de devam ediyoruz. Demiryollarının bakım ve temizliği yapılıyor. Hızlı tren sinyalizasyonu konusunda da atmamız gereken adımlar var. Demiryolunda 19,5 milyon kişi taşındı. Yatırımlar sonrası 270 milyon kişiye çıkacak.

İşte yeni Zigana Tüneli'nin açılacağı tarih

Yeni Zigana Tüneli, iftihar edeceğimiz projelerden birisi. Tamamlandığında Avrupa'nın en uzun türeni dünyanın en uzun 3. tüneli olacak. 3 Mayıs'ta inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açacağız.

"Gayrette- Havalimanı hattı Mayıs ayı içinde açılacak"

Demiryolları olması gereken bir yatırım. Adana'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü şehre hizmet edecek bir köprü. Adana'nın Boğaz Köprüsü diyebiliriz. Bunu da 28 Nisan itibarıyla inşallah açılışını yapacağız. Çok önemli bir proje. Türkiye'de ulaşımda sağlıkta hayal edilemeyen birçok şeyi gerçekleştirdi. Ülkemiz güçlü altyapıyla büyüyecek. Gayrette- Havalimanı hattı Mayıs ayı içinde açılacak.

Yapı stoğu sorunu iletişime yansıdı

Karasu Limanı çok aktif bir şekilde kullanılıyor. Rorolar yoğun bir şekilde çalışıyor. Aslında biz baz istasyonlarını bağımsız kuleler olarak yapmak istiyoruz. Maalesef yapı stoğundaki sorunlar iletişime de yansıdı. Yıkılan binalar nedeniyle mahalle aralarına ulaşılamadı. Bunlar bir mazeret değil aslında. Bu problemleri ortadan kaldırılmak için yapılmak istenenler bazı kurumlar tarafından engellenmek isteniyor. PTT çok özel bir kurum. TCDD, TÜRKSAT bunlar hayatın idamesi için çok önemli kurumlar.

Kaynak:Haber7