Dolar (USD)
32.19
Euro (EUR)
34.94
Gram Altın
2502.73
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Başkan Erdoğan'ın Hamas sözleri Yunan basınında

Başkan Erdoğan ile Miçotakis arsındaki görüşmelere Hamas ile ilgili yaşanan diyalog damga vurdu. Yunan basını, Erdoğan'ın sözlerine geniş yer ayırdı.
Başkan Erdoğan'ın Hamas sözleri Yunan basınında
14 May 2024 10:53:35
Başkan Erdoğan ile Miçotakis arsındaki görüşmelere Hamas ile ilgili yaşanan diyalog damga vurdu. Yunan basını, Erdoğan'ın sözlerine geniş yer ayırdı.

Ankara'da gerçekleşen Erdoğan-Miçotakis zirvesi, Yunanistan'da geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, iki ülke ilişkilerinde, diyalog kanallarının açık tutulması gerektiği konusunda hemfikir olduklarının altın çizdi.

Görüşmede işgalci İsrail'in Gazze'deki hukuksuzlukları da ele alınırken iki liderin Hamas konusundaki görüş ayrılıkları da Yunan basınında geniş yankı uyandırdı.

İşte Yunan basınında görüşmeye dair öne çıkan detaylar;

CNN Yunanistan haberini, "İki lider, Hamas için aynı fikirde olmadıkları konusunda anlaştı." diyerek gördü.

Haberde Hamas'ın, iki lider arasındaki anlaşmazlığın ana noktalarından biri olduğuna dikkat çekildi. Erdoğan'ın, "Üzerinde anlaşamadığımız önemli bir konu var. Hamas'ı terör örgütü olarak görmüyorum." şeklindeki sözlerine yer verildi.

Kathimerini: Hamas anlaşmazlığı

Miçotakis-Erdoğan görüşmesinde pozitif gündeme vurgu yapıldığını aktaran Kathimerini, Hamas'ın ise yeni anlaşmazlık konusu olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Basın toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hamas'a bakış açısında farklılıklar yaşadığını Miçotakis'e söylediğine vurgu yapıldı.

'Onlar terörist değil, direnişçi'

Naftemporiki ise Başkan Erdoğan'ın, Hamas için "Onlar terörist değil, direnişçi" sözlerini okurlarına aktardı.

Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı, Hamas ve Gazze Şeridi'ndeki savaşla ilgili bilinen argümanlarını tekrarladı." denildi.

Bunun üzerine Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in de "Anlaşmazlıklarımızın yanında uzlaşılarımıza da paralel bir sayfa ekleyebileceğimizi gösterdik." dediği belirtildi.

Haber: Enson haber

TDV kurban