Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.51
Gram Altın
2451.41
BIST 100
9679.8
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Başkanı Erdoğan: Seyahat süresi 12 dakikaya düşüyor

Afyonkarahisar-Şuhut arasının 12 dakikaya düşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2023'te bölünmüş yol uzunluğu 30 bin km'yi bulacak." dedi.
Başkanı Erdoğan: Seyahat süresi 12 dakikaya düşüyor
02 Şubat 2023 14:25:32
Afyonkarahisar-Şuhut arasının 12 dakikaya düşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2023'te bölünmüş yol uzunluğu 30 bin km'yi bulacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar - Şuhut Yolu Açılış Töreni’ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden Canlı Bağlantı yolu ile katılım sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışta yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:.

"Afyon-Şuhut yolunun hayırlı olmasını diliyor, mühendisinden işçisine tebrik ediyorum. Bölgedeki trafik daha hızlı ve güvenli bir şekilde işleyecek. Yine bu projeyle vakitten 58,5 milyon lira, akaryakıttan 18 milyon lira tasarruf sağlayacak, egzoz salınımını yıllık 2 bin 200 ton azaltacağız. Kabına sığmayan Afyon'a yeni bir nefes olacağına inanıyorum.

'Afyonkarahisar-Şuhut arası 12 dakikaya düşecek'

Ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 30 bin metreye çıkarma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Hükümete geldiğimizde 6 bin kilometreydi. Biz 29 bin kilometreye çıkarttık.Afyonkarahisar-Şuhut arası 12 dakikaya düşecek. Amacımız bu ülkenin istisnasız her yerine kara yoluyla erişilmesini sağlamaktır. Vatandaşlarımız bu yollarla sevdiklerine kolayca kavuşuyor. Ağır vasıta araçlarımız hem hızlı hem de yıpranmadan gidecekleri yerlere varıyor..

'Dağları tünellerle deldik, azgın suları köprülerle aştık'

İster binek ister ticari olsun tüm sürücülerin kabusu dağları tünellerle deldik, azgın suları köprülerle aştık. Sadece yaptığımız yolları viyadükleri kullanarak bir yere varmak keyif haline gelmiştir. Anlattıklarımın hepsi ulaştırmanın kara yoludur. Bunlara bir de baştan aşağı yenilediğimiz demir yolları var. Daha bunun 51 ile yaygınlaştırdığımız hava yolları var. Yolcu ve kargo terminalleri var..

'Yaptığımız projeler sayesinde 81 ilimizi ihracatla buluşturduk'

Açtığımız ticaret limanları, yat limanları var. Türkiye'ye sadece ulaştırma ve haberleşme alanında yapılan yatırımlar 200 milyar doları buluyor. Bu şekilde yaptığımız projeler sayesinde 81 ilimizi ihracatla buluşturduk. Ülkemizin batısından doğusuna her karışını kucaklayan en adil ve ekonomik sosyal altyapısını kurduk."