Dolar (USD)
32.02
Euro (EUR)
34.72
Gram Altın
2422.00
BIST 100
10656.96
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Başörtülü kadınlar Fransa'da İslamofobik linçe maruz kalıyor

Fransa'nın Yvelines kentinde 2 yaşındaki oğlunun kreşte kaybolmasına ilişkin Fransız televizyonu BFMTV'nin canlı yayınına çıkan başörtülü anne sosyal medyadan İslamofobik lince maruz kaldı.
Başörtülü kadınlar Fransa'da İslamofobik linçe maruz kalıyor
02 Şubat 2023 16:04:59
Fransa'nın Yvelines kentinde 2 yaşındaki oğlunun kreşte kaybolmasına ilişkin Fransız televizyonu BFMTV'nin canlı yayınına çıkan başörtülü anne sosyal medyadan İslamofobik lince maruz kaldı.

Ines ismindeki genç anne, Cevad isminde 2 yaşındaki oğlunun gittiği kreşte, sorumlu kişinin kapıyı açık unutmasından dolayı tek başına yalın ayak dışarı çıkarak bir süre kaybolduğu olayı video çekerek paylaştı. İnes videoda kreşin ihmallerine de dikkati çekerek hadiseyi anlatması yankı uyandırdı.

Fransız televizyonu BFMTV'nin canlı yayında bağlanarak konuştuğu genç anne, kreş hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve oğlunu bir daha kreşe göndermeyi düşünmediğini söyledi.

'Başörtünün nefret saçan ve karanlık bir ideolojinin sembolü'

Anne Ines, yüzü maskeli ve başörtülü şekilde ekrana çıktığı için sosyal medyada ırkçı ve ayrımcı bir kampanyanın hedefi oldu.

Sosyal medyada İslamofobik lince maruz kalan genç anneye bazı kişiler, BFMTV'nin söz konusu paylaşımının altına, "başörtülü kadınların çalışmak yerine evde oturdukları halde çocuklarını kreşe göndermelerine anlam veremediklerini" yazarak, "bunların çalışan başka annelerin çocuklarının kreşe gitmelerini engellediğine" ilişkin ifadeler kullandı.

Twitter'dan bir kullanıcı, İslami tesettürü kınadıklarını aktararak "başörtünün nefret saçan ve karanlık bir ideolojinin sembolü" olduğunu savundu.

Başka bir kullanıcı da "Küçük olduğu halde gözlemcinin gözü önünde kreşten kaçan velet Cevad." ifadesini kullandı.

Bazı kişiler de çocuğun kreşten çıkmasından annesini sorumlu tutarak, "annenin çocuğuna bakmak yerine evinde ibadet etmekle meşgul olduğu" yorumunu yaptı

Fransa'da Müslümanlara karşı çifte standart uygulamalar

Fransa yönetimi, ülkede okul, iş ve ulaşımda yaşanan ayrımcılık vakalarına karşı koyduğu önlem ve tedbirlerin yanı sıra bilinçlendirme kampanyaları yürütse de ülkedeki aşırı sağa endeksli politikalar bu tür vakaların önüne geçmeye yetmiyor.

Özellikle Müslümanlar söz konusu olduğunda Fransız basını ve hükümetinin çifte standart uygulaması eleştiriliyor.

Müslümanlara ait cami ve kuruluşların zaman zaman İslamofobik saldırılara maruz kaldığı ülkede son dönemde restoran, kafe, spor salonu gibi yerlerde başörtülü kadınlara yönelik ırkçı girişimler de artmaya başladı.

Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement