Dolar (USD)
32.35
Euro (EUR)
34.41
Gram Altın
2512.72
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

BM duyurdu: Güçlü Filistin hükümeti, kalıcı barış yolunda kritik öneme sahip

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a istifasını sunmasıyla ilgili, güçlü Filistin hükümetinin kalıcı barış yolunda kritik öneme sahip olduğuna dikkati çekti.
BM duyurdu: Güçlü Filistin hükümeti, kalıcı barış yolunda kritik öneme sahip
26 Şubat 2024 21:15:05
Birleşmiş Milletler (BM), Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a istifasını sunmasıyla ilgili, güçlü Filistin hükümetinin kalıcı barış yolunda kritik öneme sahip olduğuna dikkati çekti.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazze'de yeni doğanların annelerinin doğum öncesi ve sonrası sağlık hizmeti alamadığı için öldüğünü aktaran Dujarric, aynı zamanda durmayan bombalamalar ve endişenin erken doğumları tetiklediğini vurguladı.

Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres'in Gazze için ne yapabileceği hakkındaki soru üzerine Genel Sekreter'in ateşkes çağrısı yapmaya devam edeceğini belirterek, "Güce sahip olanların, silahları kontrol edenlerin, esirleri tutanların bu çatışmayı sonlandırma gücü var." ifadesini kullandı.

Genel Sekreter'in taraflarla müzakereler yürüten üye ülkelerle irtibatta olduğunu bildiren Dujarric, hem kamuya açık hem de özel görüşmelerinde kendisinin elinden geleni yaptığını aktardı.

Filistin Başbakanı Iştiyye'nin, Devlet Başkanı Abbas'a istifasını sunmasıyla ilgili de Dujarric, Genel Sekreter'in bunu not ettiğini vurgulayarak, BM'nin Filistin halkına destek olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Dujarric, Gazze dahil tüm Filistin topraklarını yönetecek güçlü Filistin hükümetinin kalıcı barış yolunda kritik öneme sahip olduğuna işaret etti.

- Iştiyye'nin istifasını sunması

Filistin Devlet Başkanı Abbas'a istifasını sunduğunu belirten Iştiyye, bu kararını 20 Şubat Salı günü Abbas'a sözlü olarak ilettiğini aktarmıştı.

Filistin yönetimini, idari bir araca dönüştürme çabalarının olduğuna dikkati çeken Iştiyye, Filistin yönetiminin İsrail'in uygulamalarına karşı mücadelesini sürdüreceğini belirtmişti.

Iştiyye, Filistin devleti kuruluncaya kadar İsrail'e karşı mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizmişti.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.