Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.13
Gram Altın
2495.05
BIST 100
10734.27
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Sudan hem kıtlık hem hastalıkla mücadele ediyor

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, iç savaşın yaşandığı Sudan'da 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, kıtlık ve hastalıkların yaklaştığını belirtti.
Sudan hem kıtlık hem hastalıkla mücadele ediyor
17 May 2024 13:21:04
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, iç savaşın yaşandığı Sudan'da 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, kıtlık ve hastalıkların yaklaştığını belirtti.

Haber: Melike TURANOĞLU ACUN

Laerke ve BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü Ravina Shamdasan, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısı düzenledi.

"Sudan'da nüfusun yarısına karşılık gelen 25 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Kıtlık yaklaşıyor ve hastalıklar yaklaşıyor." ifadelerini kullanan Laerke, özellikle Darfur eyaletindeki çatışmaların sivilleri etkilediğini bildirdi.

Laerke, BM'nin Sudan için müdahale planı kapsamında en çok etkilenen 15 milyon kişiye ulaşmayı ve onları desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

BM öncülüğünde 2024 yılı için başlatılan 2,7 milyar dolarlık yardım çağrısının yalnızca yüzde 12'sinin finanse edildiğini kaydeden Laerke, "Bu, felaket derecede yetersiz fonlanmış bir çağrıdır." diye konuştu.

Laerke, daha fazla kaynağın hızla finanse edilmemesi halinde Sudan'daki insani yardım kuruluşlarının zamanında müdahaleler gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi.

Sözcü Laerke, bağışçıların verdikleri sözleri tutmaları ve Sudan'a yardımda bulunmaları için çağrıda bulundu.

- Türk'ten "gerilimi azaltma" çağrısı

Sözcü Shamdasan da konuşmasında, Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında devam eden ve sivilleri etkileyen çatışmalar nedeniyle Darfur'daki El-Faşer bölgesindeki şiddete değindi.

Shamdasan, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk'ün, El-Faşer'de tırmanan şiddet karşısında dehşete düştüğünü belirtti.

Geçen hafta Kuzey Darfur kasabasında çatışmaların hızlı bir şekilde artmasından bu yana El-Faşer'de en az 58 sivilin öldüğünü ve 213 sivilin yaralandığını kaydeden Shamdasan, Türk'ün Sudan'daki çatışmalardan endişe duymasından dolayı Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve HDK lideri Muhammed Hamdan Dagalu ile 14 Mayıs'ta ayrı ayrı telefonda görüştüğünü söyledi.

Shamdasan, Türk'ün, her iki muhatabına da gerilimi azaltmak için harekete geçme ve müzakere yoluyla çözüme ulaşma çabalarını artırma yönünde çağrıda bulunduğunu da anlattı.

Sözcü Shamdasan, Türk'ün, 2022'de Sudan'a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Burhan ve Dagalu ile yüz yüze görüştüğünü de hatırlattı.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ