Dolar (USD)
32.17
Euro (EUR)
34.99
Gram Altın
2423.02
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye'nin düzensiz göç ile mücadelesi devam ediyor

Türkiye genelinde düzensiz göç ile mücadele kararlılıkla devam ederken Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında 23 düzensiz göçmen kurtarılırken Edirne'de ise 35 düzensiz göçmen yakalandı.
Türkiye'nin düzensiz göç ile mücadelesi devam ediyor
02 Ağustos 2023 14:20:14
Türkiye genelinde düzensiz göç ile mücadele kararlılıkla devam ederken Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında 23 düzensiz göçmen kurtarılırken Edirne'de ise 35 düzensiz göçmen yakalandı.

Türkiye, düzensiz göç ile yoğun mücadele ederken yurdun çeşitli noktasında yasa dışı yollarla Türkiye'ye gelen kaçaklar tespit edilerek ilgili merciler tarafından sınır dışı ediliyor. Düzensiz göçmenlere karşı Hem deniz hem de kara yolları üzerinden yoğun mücadele veriliyor.

Bodrum açıklarında 23 düzensiz göçmen kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bodrum açıklarında düzensiz göçmenlerin olduğu bilgisi üzerine bölgeye Sahil Güvenlik botuyla ekipler yönlendirildi.

Ekipler, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itildikleri belirlenen lastik bottaki 23 düzensiz göçmeni kurtararak karaya getirdi.

Düzensiz göçmenler işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

edirne-goc_2072d202709b60b8557ee7359d7088ce.jpg

Edirne'de 35 düzensiz göçmen yakalandı

Edirne'de yasa dışı yollarla yurda girdiği tespit edilen 35 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, hudut birliği ve jandarma ekipleri, sınırı geçmek isteyen gruplara yönelik çalışma yaptı.

Bu kapsamda Suriye, Afganistan, Filistin, İran, Cezayir ve Fas uyruklu 35 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

Düzensiz göç, genellikle yasal yollarla seyahat edemeyen veya göçmenlik statüsü olmayan insanların ülke sınırlarını yasadışı yollardan geçerek başka bir ülkeye giriş yapması anlamına gelir. Bu kişiler, çeşitli nedenlerle (savaş, ekonomik zorluklar, siyasi baskı, doğal afetler gibi) yaşadıkları ülkelerden kaçarak daha iyi yaşam koşulları aramak için göç etmeye çalışırlar.

Düzensiz göç

Düzensiz göç, göçmenlik politikaları ve güvenlikle ilgili önemli sorunlara yol açabilir ve hem kaynak ülkeler hem de hedef ülkeler için zorluklar yaratır. Düzensiz göç, yasa dışı sınıra geçişleri, insan kaçakçılığını ve insan hakları ihlallerini artırabilir. Aynı zamanda, hedef ülkelerde sosyal hizmetlerin ve kaynakların aşırı yüklenmesine neden olabilir.

Düzensiz göç, göçmenler için tehlikeli olabilir çünkü yasadışı yollarla seyahat ederken suçluların istismarına veya tehlikeli koşullara maruz kalabilirler. Hedef ülkeler de düzensiz göçle baş etmek için çeşitli politikalar ve önlemler geliştirmeye çalışırlar, bunlar arasında sınır güvenliği artırma, geri gönderme politikaları, mülteci kabul prosedürlerinin düzenlenmesi ve uluslararası işbirliği yer almaktadır.

Düzensiz göçün etkilerini azaltmak için, genellikle göç yönetimi politikalarının güçlendirilmesi ve uluslararası toplumun işbirliği ve dayanışması önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, düzensiz göçün temel nedenlerine yönelik çözümler bulmak ve göçmenlerin haklarını koruyan adil ve insancıl bir göç politikası benimsemek önemlidir.

Düzensiz göçle mücadelede, sadece sınır güvenliğini artırmak ve geri gönderme politikalarını uygulamak yeterli değildir. Düzensiz göçün temel nedenlerini ele almak da önemlidir. Bu nedenler arasında siyasi baskı, ekonomik zorluklar, çatışma ve savaşlar, doğal afetler ve iklim değişikliğinin etkileri yer almaktadır. Bu nedenlerle başa çıkmak için uluslararası toplumun daha fazla dayanışma içinde olması ve gelişmekte olan ülkelere yardım ve destek sağlaması gerekmektedir. Ekonomik yardımlar, insani yardımlar, eğitim ve kapasite geliştirme gibi çeşitli destek mekanizmaları düzensiz göçün nedenlerine karşı mücadelede önemli rol oynar.


Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement