Dolar (USD)
27.1479
Euro (EUR)
29.0073
Gram Altın
1680.291
BIST 100
8039.18
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bugün 'Suriyeli oylarıyla kazandılar' diyenler, 31 yıl önce bakın ne demişler!

31 May 2023 14:29:44
Erbakan, "Bunların hepsi çocuk masalıdır, züğürt tesellisidir. Doğrusu, 'Biz iflas ettik' demeleri lazımdır. Doğrusu bu. Çünkü iflas etmişlerdir. Elhamdülillah..." ifadelerini kullanmıştı.

Batı'nın yardımı, PKK'nın desteği, benzemez partilerin birleşmesi, döviz manipülasyonları, patates-soğanla suni pahalılık oyunları... Hiçbiri CHP'yi iktidara taşımaya yetmeyince Suriyeli muhacirler üzerinden uydurulan yalanlar ilk değil.

14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta iki ayaklı olarak gerçekleştirilen seçimlerin her ikisinde de ezici zafer elde eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın başarısını gölgelemeye çalışan çevreler, “Suriyeliler oy kullandı diye kazandılar”, "Seçimin kaderini Suriyeliler belirledi" gibi uyduruk argümanlar üretmeye başladı. Kapı kapı dolaşarak, il il gezerek gönüllere girmeyi başaran Başkan Erdoğan ve arkadaşlarının başarısını görmezden gelmeye çalışan muhalif kesim, bunu ilk kez yapmıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 2023 seçimlerinde oy kullanma hakkı elde eden Suriye kökenli seçmen sayısı sadece 163 bin 44 kişi olarak kayıtlara geçti. Afganistan, Irak, İran ve Libya doğumlu seçmenler de eklendiği takdirde sayı ancak 240 bine ulaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'li Kılıçdaroğlu'na attığı fark ise 2 milyon 330 bini bile aşıyor.

31 yıl önce de aynı bahaneler

Türkiye’de Milli Görüş ve Recep Tayyip Erdoğan mührünün sandıklara en parlak şekilde yansıdığı ilk seçimler arasında yer alan 1992 ara yerel seçimlerinde benzer argümanlar kullanıldı.

1 Kasım 1992 tarihinde gerçekleştirilen ara yerel seçimlerde birinci parti olan, İstanbul’daki 6 seçim merkezinden 4’ünü kazanan ve Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Başçiftlik'te sandıklardan zaferle çıkan Refah Partisi’nin seçimi nasıl kazandığına kafa yoran malum zihniyet, akıllara zarar söylemler geliştirmişti.

Refah Partisi’nin seçim başarısıyla ilgili olarak, “Çarşafların içinde erkekler oy attı”, “Liberal kesim tatile gittiği için RP kazandı” demişlerdi.

Bu gülünç argümanları 7 Kasım 1992'de Bağcılar ve Kağıthane’de gerçekleştirdiği mitingte anlatan Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan, dönemin Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yer aldığı kürsüde malum zihniyetin mağlubiyete bulduğu bahaneleri sıralamıştı.

Kaynak: Haber7

ABONE OL
Emlak katılım web
Kızılay sol
Kızılay sağ