Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?
08 Ekim 2020 15:54:38

Siyah nokta neden olur? Burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Basit uygulamalar ile evde kolay siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. İşte siyah noktalardan kurtulmanın yolları...

Siyah nokta neden olur? Burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Basit uygulamalar ile evde kolay siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. İşte siyah noktalardan kurtulmanın yolları...

Siyah noktalar, basit uygulamalar neticesinde temizlenebilir. Siyah nokta probleminin çözüme ulaması için yapılanlarda amaç tıkanmış yağ kanallarını temizlemektir.

Siyah nokta neden olur?

Vücudun aşırı derecede yağ üretmesi

Güneş ışınlarının zararlı etkileri

Cilt hijyenine yeteri kadar dikkat edilmemesi

Karaciğerde meydana gelen bozukluklar

Burundaki siyah noktaları geçirmek için uygulanabilecek yöntemler

1-) Buhar banyosu

Buhar banyosu, cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen etken maddelerden vücudu korur ve ölü derilerin cilt yüzeyinden atılmasını sağlar. Özellikle cildi yağlı olanlar belirli aralıklarla bu işlemi uygulamalıdır. Cilt gözeneklerini esneten buhar bu sayede gözeneklerden yağ ve toksinlerin daha kolay bir şekilde atılmasını mümkün kılar.

2-) Maske

Limon - karbonat: Yarım limonun suyunu 1 yemek kaşığı karbonatla karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı sorunlu bölgeye ovarak uygulayın. Arından cildinizi soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Bal: Limonla birlikte siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulanan bal siyah noktaların dışarı çıkmasını sağlar. Bunun için yarım limonun üstüne bal dökün ve sorunlu bölgeyi bu limon ile ovalayın. 15-20 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Kil: Cildinizin hassasiyetine göre kili sirke veya gül suyuyla birlikte sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. İçerdiği mineraller vasıtasıyla cildi emerek gözenekleri açma yetisine sahip olan kil bu sayede siyah nokta problemini giderecektir.

Yulaf - yoğurt: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, biraz limon ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Karışıma uygulama bölgesinin genişliğine göre yoğurt eklemesi yapın. Steril bir pamuk yardımıyla bu karışımı burnunuza uygulayın. 25-30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz.