Dolar (USD)
18.4191
Euro (EUR)
17.8508
Gram Altın
973.15
BIST 100
3281.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Büyük Türkiye'yi istemiyorlar

Büyük Türkiye'yi istemiyorlar

Başbakan Erdoğan, MÜSİAD'ın düzenlediği iftarda konuştu. Mısır'daki darbenin karşısında olduklarını tekrarlayan Erdoğan, "Her darbe gayri meşrudur" dedi. Gezi olaylarını da değerlendiren Başbakan, "Bu günler adeta turnusol kağıdı gibi herkesi ortaya çıkartıyor. Ne oldu? Geldiler, geçtiler ve gittiler" dedi.

13 Temmuz 2013 00:00:00

Başbakan Erdoğan, MÜSİAD'ın düzenlediği iftarda konuştu. Mısır'daki darbenin karşısında olduklarını tekrarlayan Erdoğan, "Her darbe gayri meşrudur" dedi. Gezi olaylarını da değerlendiren Başbakan, "Bu günler adeta turnusol kağıdı gibi herkesi ortaya çıkartıyor. Ne oldu? Geldiler, geçtiler ve gittiler" dedi.

FERHAT AÇIL

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendiği iftar programında katılan Başbakan Erdoğan, batılı ülkelerin Filistin'de, Afganistan'da, Irak'ta çifte standartlı tutum sergilediğini söyledi. "Bosna Hersek'te savaş döneminde sivil ve masum insanlar toplu halde katledilirken, dünyanın sustuğuna, bu katliamları görmediğine, görmezden geldiğine şahit olduk" diyen Başbakan, "Bu adaletsiz yaklaşımı, aynı çifte standartlı yaklaşımı şu anda Suriye'de ve Mısır'da görüyoruz" diye konuştu.

Adeviye'yi nereye koyacaksınız

Tahrir Meydanı'nda gösterilerin olması, bir darbeyi meşru hale getirmediğini kaydeden Erdoğan, "Bize günlerce Tahrir Meydanı'nı gösterdiler, günler boyunca Cumhurbaşkanı Mursi'ye yönelik protestoları gösterdiler. Tahrir Meydanı'nda gösterilerin olması, bir darbeyi meşru hale getirmez. Mısır'da cumhurbaşkanın İhvanı Müslümin üyesi olması bir darbeyi meşru hale getirmez. Eğer meydanlar bir göstergeyse, o zaman Adeviye Meydanı'nı nereye koyacaksınız?" dedi.

Darbe geleceğin katilidir

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar, "İktidarda kim olursa olsun, hangi ülkede olursa olsun, her darbe gayri meşrudur. Eğer Mısır'da Mursi değil de seçimle gelmiş olmak kaydıyla şu andaki yönetim olsaydı, bu yönetime karşı bir darbe yapılsaydı, biz, hiç tereddütsüz, o darbenin de karşısında tavır alırdık. Zira her darbe, kime karşı olursa olsun, hangi ülkede, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın, demokrasinin, halkların, o ülkenin geleceğinin katilidir."

Dik duruş sergiledik

"Bölgede güçlü bir Türkiye istenmiyor, bunu böyle bilesiniz. Bizi demokratikleşme reformlarından alıkoymak isteyenler de olacaktır. Çözüm sürecini akamete uğratıp, sabote edip, Türkiye'nin bu kardeşlik projesini başarısızlığa sevk etmek isteyenler olacaktır. Toplumun hassasiyetlerini kaşıyıp, toplum içerisinde huzursuzluk oluşturmak isteyenler de olacaktır. 6 milyonun arasındaki muhabbeti bozacak her girişime karşı dik bir duruş sergilemek, millete yönelik, ülkeye yönelik saldırılara karşı kararlı bir tavır sergilemek zorundayız."

En büyük meydan sandıktır

"En büyük meydan Taksim Meydanı değildir, Kazlıçeşme'dir. Bunu unutmayın. Kazlıçeşme'den daha büyük bir meydan var, onu da söyleyeyim, o da sandık meydanıdır. Geçmişte yaptıkları gibi medyayla üzerimize gelebilirler, hukuksuzluk yoluyla bizi yıpratmak isteyebilirler, bize birçok iftiralar da atabilirler. Geçmişte yaptığımız gibi biz sadece Allah'a inanacak, sadece aziz milletimize güvenecek, yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz."

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement